Jučer je u javnosti izašlo otvoreno pismo čelnika 10 imenovanih Znanstvenih centara izvrsnosti u kojima prozivaju ministra Šustara za opstrukciju povlačenja novaca iz strukturnih fondova (priopcenje ZCI-ji). Zamolili smo za komentar dr. sc. Beatu Halassy, članicu Udruge U ime obitelji koja prati područje obrazovanja i znanosti (voditeljica je uključivanja udruge u raspravu o Cjelovitoj reformi kurikula).
“Moram odmah na početku reći da sam i ja aktivni član jednog od tih 10 znanstvenih centara izvrsnosti, tako da odmah razotkrijem da ovdje postoji i moj osobni interes.
Činjenica jest da se RH strateški odredila da iz sredstava strukturnih fondova Europske unije, koja su Hrvatskoj stavljena na raspolaganje, s 50 milijuna eura financira vrhunska istraživanja Znanstvenih centara izvrsnosti. To određenje se vidi u dokumentu Operativni program konkurentnost i kohezija 2014.-2020. kojeg je Hrvatska izradila, a Europska komisija usvojila u prosincu 2014. godine, ali i u drugim dokumentima dostupnima na stranicama Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije (MRRFEU).
U tu svrhu je Hrvatska u razdoblju 2013.-2015. godine imenovala Znanstvene centre izvrsnosti kroz dva javna poziva, u kojima su se prijavljeni evaluirali prema visoko postavljenim kriterijima u postupku međunarodne istorazinske procjene. Ministri su za provedbu vrednovanja ovlastili Agenciju za znanost i visoko obrazovanje (AZVO), odnosno Nacionalno vijeće za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj (NVZVOTR). Rezultati vrednovanja, kao i cijeli postupak imenovanja su javno dostupni (za prvi javni poziv, rok rujan 2013.), odnosno (za drugi javni poziv, rok svibanj 2015.).
Imenovano je ukupno 13 Centara, od kojih 10 u području prirodnih, biomedicinskih, biotehničkih i tehničkih znanosti, odnosno u područjima za koja se sredstva strukturnih fondova mogu trošiti.
Na žalost, niti prošla vlada, niti ova vlada, ne poštuju planirane aktivnosti vezane uz ove centre izvrsnosti, koje su bile najavile. Ti planovi tiču se distribucije europskih sredstava odabranim i imenovanim centrima, putem ograničenih postupaka dodjele, a ti planovi su bili redom sljedeći:
1. ministar Mornar je planirao raspisati prvi ograničeni postupak dodjele u iznosu od 20 milijuna EURA za 4 znanstvena centra izvrsnosti, imenovana u 2014. godini, i raspis tog poziva bio je najavljen i pripreman za listopad 2015. NIJE RASPISAN
2. nakon promjene vlasti pojavio se na stranicama MRRFEU kao novi datum raspisa ograničenog postupka dodjele ožujak 2016. godine, i iznos od 40 milijuna EUR-a. NIJE RASPISAN
3. nakon toga, novi datum najavljen za raspis ovog poziva, na iznos od 40 milijuna EUR-a, bio je 1.6. 2016. (vidljivo ovdje, prvi red). Datum je prošao, natječaj NIJE RASPISAN.
I sad imamo situaciju da imamo ukupno 10 imenovanih Znanstvenih centara izvrsnosti u STEM području, da oni okupljaju cca 500-600 ljudi, ponajboljih u Hrvatskoj, koji nemaju financiranje istraživačkih djelatnosti, a novac fizički doista postoji. Administracija ne dozvoljava njegovo povlačenje.
A cilj ovakvog financiranja upravo najboljih znanstvenika, istraživača, projekata i ideja, kroz strukturne fondove, jest ojačati istraživačke kapacitete (modernizirati opremu, zaposliti i educirati vrhunske mlade ljude) tako da hrvatski znanstvenici generalno podignu razinu svoje kvalitete, da naprave jedan zajednički veći iskorak, te stvore preduvjete za veću učinkovitost u nadmetanju za financiranje na tržištu europskih projekata. Da naprave iskorak prema uključivanju u gospodarstvene, tehnološke probleme i u primjenu rezultata vlastitih istraživanja u industriji. Za sve to postoji dostupan europski novac, za sve to preduvjeti su napravljeni, jedino administracija mora odraditi svoj posao – kroz administrativne mehanizme raspisati poziv i dodijeliti već imenovanim centrima njihovih namijenjenih 50 milijuna eura.
Doista je teško razumjeti kome je u interesu da se to ne dogodi i da novac ne povučemo i ne utrošimo namjenski. Ako to ne učini Hrvatska, sve što mi ne utrošimo povući će i za svoje potrebe utrošiti sposobniji europski građani od nas. Na glasu kao posebno vješti u povlačenju sredstava su Poljaci.
U zaključku, europska sredstva za financiranje znanstvenih centara izvrsnosti u iznosu od 50 milijuna eura su osigurana i dostupna, znanstveni centri izvrsnosti su imenovani, jedino državna administracija, tj. dva ministarstva – MZOS i MRRFEU, moraju raspisati ograničeni javni poziv za njihovu podjelu. Budući da ulazimo u drugu polovicu 2016. godine, a radi se o sredstvima za razdoblje 2014-2020, ja bih rekla da je natječaj potrebno raspisati odmah, na svih raspoloživih 50 milijuna eura, jer se u protivnom ti novci neće stići povući i namjenski utrošiti. Dakle, s pravom su čelnici ZCI-ja uputili javni protest, s pravom upozoravaju na štetu koja će nastati. Ja bih ih jedino ispravila u prozivanju za odgovornost – krivnja za situaciju je jednako distribuirana i na prethodnu i na ovu vlast, no trenutna vlast ima odgovornost da počne djelovati i napravi pravu stvar.”