Gradonačelnik grada Zagreba Milan Bandić uhićen je u listopadu prošle godine. Bandić je iz Remetinca izašao 19. studenoga nakon što je uplatio jamčevinu od 15 milijuna kuna i pred sucem istrage obećao da neće utjecati na svjedoke i obavljati svoju dužnost tijekom istrage u aferi Agram.
Izrečene su mu mjere zabrane komunikacije sa 100-injak svjedoka i mjere zabrane obavljanja poslova gradonačelnika. Preispitivanje zabrane obavljanja gradonačelničke dužnosti Bandićevi su odvjetnici zatražili i od Ustavnog suda ističući da takva mjera nema smisla jer je na mjesto gradonačelnika izabran na neposrednim izborima.
Gradonačelnika se sumnjiči da je oštetio grad kojim je upravljao 12 godina, osim u slučaju povezanim s predsjedničkom izbornom kampanjom gdje je zbog neplaćanja poreza na donacije primljene nakon izbora 2010. navodno oštetio i Državni proračun. Ukupnu ‘štetu’ tužiteljstvo procjenjuje na oko 20 milijuna kuna.
Trenutno stanje u gradu Zagrebu
Koliko je stanje u gradu stabilno i nakon uhićenja gradonačelnika Milana Bandića pokušali su na zajedničkoj konferenciji za novinare prošle godine objasniti zamjenica gradonačelnika Sandra Švaljek i predsjednik Gradske skupštine Darinko Kosor. Zajedničkim su snagama radili na pripremi gradskog proračuna za ovu godinu.
“Ima onih koji žele da se idućih šest mjeseci bavimo izborima i politikom i koji bi htjeli da se proračun ne donese i da imamo privremeno financiranje, odnosno da se ne isplaćuju plaće korisnicima, među kojima nisu samo zaposlenici gradske uprave nego i vrtići, škole i druge ustanove”, rekao je tada Kosor dajući potporu Švaljek, prenosi Večernji list.
Grad Zagreb donio je proračun za 2015. u iznosu od 6,85 milijardi kuna za koji je glasovala većina zastupnika u zagrebačkoj Gradskoj skupštini – 26 ih je bilo za, a 22 protiv . Kako je najavljeno, više novca dobit će branitelji, Gradski ured za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom i Ured za EU fondove. S druge strane, manje od planiranog bit će izdvojeno za plaće, informatizaciju i ZET. Proračun je manji 6,6 posto od prošlogodišnjeg, pa neće biti velikih investicijskih projekata iako su bili najavljivani. Zamjenica gradonačelnika Sandra Švaljek rekla je pak da je 2015. prilika da se planirani projekti dobro pripreme te da je u proračunu osiguran novac za pripremnu dokumentaciju.
Darinko Kosor je i u ovoj godini ponovio da sve u gradu Zagrebu dobro funkcionira, te da ukoliko Ustavni sud donese odluku da gradonačelnik može obavljati svoju djelatnost, bit će to onako kako su građani odlučili 2013. godine. “Vidjelo se kod donošenja Proračuna i u radu Zimske službe da Grad normalno funkcionira. Aktualni gradonačelnik ne bi mogao obnašati dužnost ni da se ponovno kandidira i to bi bila politička prevara, a ni troškovno nije dobro. Sve bi bilo isto kao i sada, raspisivanje izbora je nepotrebno”, prenosi njegove riječi Radio student.
Nakon što je gradonačelnik Milan Bandić najavio da će izaći na iduće izbore – bez obzira na to bili oni prijevremeni lokalni ili parlamentarni, aktualiziralo se pitanje mogućih prijevremenih lokalnih izbora u Zagrebu. Zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Sandra Švaljek je izjavila da će “o tome, u konačnici, odlučiti sam gradonačelnik”.
Nedavno su počele jačati glasine kako će Bandić dati ostavku i raspisati prijevremene izbore kako bi se okružio ljudima kojima više vjeruje. Čak se ide do te mjere da neki tvrde kako odnosi Milana Bandića i njegove zamjenice Sandre Švaljek nisu baš najbolji, možda i zbog činjenice da se Švaljek nije uključila u Bandićevu udrugu koja ima političke aspiracije.
Dok svi raspravljaju o temi da li će biti izbora, pogledajmo što građane Zagreba očekuje ako do prijevremenih izbora doista dođe.
Što ako dođe do prijevremenih izbora?
Stranke u Zagrebu zasigurno još uvijek nisu spremne za izbore, pa je teško govoriti tko će biti kandidati. Postoji mogućnost da se Milan Bandić ponovno kandidira. Pitanje je hoće li SDP ovaj put pružiti šansu Davoru Bernardiću ili će šansu ipak dobiti netko drugi. Nije spreman ni HDZ jer su za tu ulogu tek počeli pripremati Andriju Mikulića, predsjednika zagrebačkog ogranka, no on je većini Zagrepčana i dalje nepoznato lice. HSLS Darinka Kosora podržava Milana Bandića u Skupštini što je njemu osiguralo mjesto predsjednika Skupštine, tako da bi možda mogli ponovno podržati Bandića ili staviti svoga kandidata, no pitanje je da li je Vladimir Ferdelji ovoga puta dovoljan. Građani grada Zagreba zapravo će tek vidjeti što im se nudi.
Prvenstveno treba spomenuti da će svi koji se odluče kandidirati za gradonačelnika grada Zagreba morati krenuti u kampanju. Kandidati za gradonačelnike velikih gradova, a u ovom slučaju to je Zagreb, u kampanji smiju potrošiti do 600 tisuća kuna. Ako se dogodi da se prvi ljudi devet gradova i osam općina ne izaberu u prvom krugu, trošak izborne promidžbe u drugom se može povećati za najviše 20 posto. Osim toga, svi kandidati za gradonačelnike i načelnike, neovisno je li ih kandidirala politička stranka ili birači, dužni su otvoriti posebne račune za financiranje kampanje. Isključivo na tim računima mogu prikupljati novčane donacije i to do završetka službene kampanje. Inače, pravne osobe kandidatima u kalendarskoj godini mogu donirati ukupno 30 tisuća kuna, isti iznos mogu im dati i pojedinci, odnosno obrtnici.
Nije sve u kandidatima i kampanji, posebnu pozornost treba posvetiti i projektima i investicijama koje se provode u gradu Zagrebu. Kako smo već spomenuli zbog smanjenja proračuna biti će manje investicija, no ako dođe do prijevremenih izbora jasno je kako će investicije i projekti privremeno morati stati, sve do izbora i dok izabrani gradonačelnik ili gradonačelnica ne sjednu na svoje mjesto, te dok se ne ne konstituira Gradska skupština i ne donese se novi proračun.
Na kraju, iako ne manje bitno, mora se konstituirati Gradska skupština. To znači i donošenje novog proračuna, što zna biti poprilično teško, a ukoliko se to ne napravi u propisanom zakonskom roku slijede novi problemi i novi izbori.
Ipak, sve ovo možda se i neće dogoditi tako brzo. Zasad sve ostaje na Milanu Bandiću!
Tekst se nastavlja ispod oglasa