Kanadsko veleposlanstvo u četvrtak je pozdravilo odluku hrvatske Vlade o davanju suglasnosti na ugovore o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika na kopnu s kanadskom tvrtkom Vermilion Energy.
Po priopćenju iz kanadskog veleposlanstva, Vermilion Energy, sa sjedištem u Calgaryju, već se 20 godina bavi naftom i plinom te na tom području postižu izvanredne rezultate.
Navedeni ugovori obuhvaćaju istraživanje i proizvodnju nafte i plina na području četiri hrvatske županije, nakon što je toj tvrtki u lipnju 2015. godine dodijeljena dozvola za istraživanje.
To kanadsko ulaganje, navodi se, pridonijet će poboljšanju gospodarskog stanja u Hrvatskoj u pogledu prihoda, zapošljavanja, razvijanja vještina i prijenosa tehnologije.
“Odluka pokazuje da Hrvatska pozdravlja strana ulaganja i da je posvećena jačanju europske energetske sigurnosti. Poznato mi je da istraživanja na kopnu imaju široku podršku hrvatskih stranaka i odobrenje ovih ugovora pokazuje odlučnost premijera Tihomira Oreškovića i njegovih ministara da postignu rezultate. Također bih želio zahvaliti Agenciji za ugljikovodike na podršci tijekom ovog procesa”, rekao je kanadski veleposlanik u Hrvatskoj Daniel Maksymiuk.
Dodao je kako je uvjeren da će taj uspjeh biti važan primjer drugim kanadskim ulagačima koji razmatraju Hrvatsku kao odredište za ulaganje.
Hrvatska Vlada je u srijedu na sjednici dala suglasnosti na ugovore o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika na kopnu za šest istražnih prostora, a ministra gospodarstva Tomislava Panenića ovlastila da potpiše ugovor s Inom i s nigerijskom tvrtkom “Oando PLC” za po jedno istražno polje, a s kanadskom tvrtkom “Vermilion” za četiri istražna polja.
Panenić je na sjednici rekao kako su ugovori bitni za Hrvatsku jer su njima predviđene investicije u iznosu od 88 milijuna eura.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.