Znanstvenici se slažu, i to već čitav niz desetljeća, da je san jako važan, posebno za djecu. Nedostatak sna povezuje se s čitavim nizom tegoba koje možemo osjećati tijekom dana, od gubitka koncentracije do umora, pa dugoročno do bolesti koje se povezuju s bolešću srca i krvnih žila, dijabetesom. Osim toga nedostatak sna može povećati rizik od moždanog udara. No, rijetko se istraživanja rade na samoj djeci jer je to nezahvalan posao, iako neophodan.
Tijekom sna može doći do jačanja veza između lijeve i desne strane mozga
Američki znanstvenici proveli su istraživanje na djeci starosti od dvije do pet godina. Istraživanje su proveli znanstvenici sa Sveučilišta u Coloradu, koji su pratili aktivnosti mozga tijekom sna kod osmero djece. Istraživanje pokazuje jačanje veze između lijeve i desne strane mozga tijekom sna.
Stručni časopis Brain Science piše da je uočeno kako tijekom sna može doći i do 20%-tnog jačanja veza između lijeve i desne strane mozga, stoga znanstvenici smatraju da ovi podaci zapravo potvrđuju važnost sna u procesu sazrijevanja mozga.
U istraživanju nije utvrđeno na koji način san dovodi do promjena u strukturi mozga.
Time bi se znanstvenici trebali posvetiti u idućoj fazi istraživanja, kada će pokušati utvrditi može li nedostatak sna u djetinjstvu utjecti na rizik za pojavu razvojnih poremećaja kod djece ili poremećaja raspoloženja.
Istraživanja, koja su u početnoj fazi, će se nastaviti.
Izvor: narod.hr/scientificamerican.com
Photo: sima dimitric/Flickr