Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta te Studentski zbor Akademije dramske umjetnosti sa studenticama prosvjednicama Dorotom Šušak i Espi Tomičić u ponedjeljak su u zajedničkom priopćenju naveli kako su studentski zahtjevi sadržajno usklađeni s izmjenama i dopunama Pravilnika, pa su studentice nakon pet dana prekinule prosvjed pred Ministarstvom.
U priopćenju stoji kako je Ministarstvo razmotrilo studentske prijedloge, kojima su zatražili izmjene i dopune Pravilnika o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na državnu stipendiju.
Studenti su zahtijevali da se u Pravilnik unese dodatak kojim pravo na državnu stipendiju ostvaruju i osobe sukladno Zakonu o međunarodnoj i privremenoj zaštiti, a tražili su i smanjenje potrebnog broja ECTS bodova radi mogućnosti prijave na natječaj.
Traže povećanje broja bodova kao dodatak za studente koji studiraju izvan mjesta prebivališta, vezanje natječajnog postupka uz akademsku godinu, kao i rokove isplate stipendija, te da se prihod od studentskoga rada ne uzima u prihod kućanstva.
Iz Ministarstva poručuju kako su navedeni prijedlozi sadržajno usklađeni s izmjenama i dopunama Pravilnika. “U tom smislu Ministarstvo je već poduzelo korake za imenovanje Povjerenstva koje će predložiti izmjene, uzevši u obzir prijedloge svih dionika”, navode u priopćenju.
Za idući tjedan najavljen je prvi sastanak Povjerenstva, na kojem bi se trebao odrediti rok za završetak izrade prijedloga Pravilnika, a koji bi omogućio da se ispoštuje zatraženi rok kako bi do 15. srpnja 2016. bila otvorena dvomjesečna javna rasprava.
Što se krije iza prosvjeda?
Prošlog tjedna dvije studentice Akademije dramske umjetnosti počele su prosvjedovati ispred Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS), zbog kašnjenja isplata državnih stipendija. Studentice su ondje podigle i šator, u kojem im se pridružila još jedna kolegica te su njih tri: Dorotea Susak, Espi Tomičić i Zvjezdana Klenović odlučile nastaviti s prosvjedom čak i nakon što su im isplaćene stipendije.
Naime, tri studnentice su napomenule da prosvjedujući traže izradu novog nacrta dodjele državnih stipendija za 2016./2017. te da se natječaj pokrene na početku akademske godine kako bi se stipendije počele isplaćivati od siječnja.
Rekle su da ako su mogli branitelji prosvjedovati u Savskoj, mogu i one. Treća studentica – Dorotea – za televiziju je izjavila da ona nije stipendistica, ali je “iz solidarnosti stala uz svoje kolegice”.
Pozvanima za iskazivanje podrške su se osjetili i inicijatori prošlotjednih protuvladinih prosvjeda “Hrvatska može bolje”, jedva dočekavši da ponovno u zrak dignu transparente protiv ministra Predraga Šustara.
No ono što je najzanimljivije u cijeloj priči, dok se studenticama pridružilo “stotinjaka studenata” o kojima su izvještavali mediji, jest činjenica da ti drugi studenti ili nisu studenti ili nemaju prava na stipendije. Znači od svih stipendista, prosvjedovale su tek njih dvije.
Primjer za to jest i objava na Facebooku u kojoj je jedna od prosvjednica molila da im se hitno pridruže ljudi prije nego su trebali doći predstavnici medija. Espi Tomičić je otvoreno napisala: “Nas smo tri, a dolaze novinari!!!!!” i “Dođite tko može ispred, prije medija, da nas je više”.
Većina medija je zatim prenijela vijest o stotinjak prosvjednika stipendista, iako je u daljnoj prepisci na Facebooku više nego jasno da ne samo da nije riječ o stipendistima, nego čak i o “propalim studentima”. Jedna je kolegica naime Espi odgovorila: “Ali ja sam propali student. Ako nas bude četvero – mediji će nas sve potpisati… Ne želim da u telopu ipred mog imena piše… istina”.
Navedena “prosvjednica” je zatim dodala da ako skupe “normalne studente” da će im ona osigurati prijevoz. S obzirom da ih se sakupilo više od četiri, ne sumnjamo u to da se vrlo lako utopila u “masi” koju su potom mediji prozvali “prosvjednicima stipendistima”.
Izvor: narod.hr/h
Photo: fah