Interpretacijski centar ribarske i pomorske baštine Ekomuzeja Mošćenička Draga, sufinanciran sredstvima Primorsko-goranske županije i Operativnog programa EU Slovenija – Hrvatska 2007.-2013., svečano su u petak otvorili župan Zlatko Komadina i načelnik općine Mošćenička Draga Ratko Salamon.
Centar je sufinanciran u sklopu provedbe projekta MALA BARKA – “Turistička valorizacija pomorske, ribarske i brodograditeljske baštine Sjevernog Jadrana kroz stvaranje novih turističkih proizvoda”. Županija je osigurala 15 posto, a ostatak iz Operativnoga programa EU Slovenija – Hrvatska 2007.-2013.
Kako je rečeno, taj muzejski koncept temelji se na pretpostavci da je stalni postav maritimne baštine prostor očuvanja i prezentacije kolektivne memorije i identiteta zajednice, a naglašeno je uključivanje lokalne zajednice u projekt, kako bi se potaknulo osvještavanje lokalnog stanovništva o vrijednostima koje baštini.
Župan Komadina istaknuo je važnost zaštite bogate kulturno-povijesne baštine županija i nastojanja da se tradicija implementira u svakodnevnicu života i turističku ponudu. Rekao je da je Mošćenička Draga izabrana jer je ondje duga tradicija pomorstva, ribarstva i male brodogradnje. Dodao je da se nastavlja s projektom Mala Barka, na otocima Krku i Lošinju.
Interpretacijski centar Ekomuzeja Mošćenička Draga smješten je na dvije etaže objekta unutar zaštićene cjeline, izložbena površina je oko 28 četvornih metara u prizemlju i još oko 26 četvornih metara na katu. Tema maritimne baštine predstavlja se kroz tri elementa – ribarstvo, pomorstvo i tradicionalnu brodogradnju. Prikazane su vrste i tipologija mreža, ribolovnog alata i rasvjetnih tijela u ribolovu, postupci soljenja ribe i krpanja mreža, udice, vrše, osti, mreže. Dio postava prikupljen je od lokalnog stanovništva, dok je dio građe posuđen od Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja.
Za razliku od uobičajenoga koncepta muzejskih postava, kada je riječ o maritimnoj baštini i predstavljanju svakodnevnog života ribara, posebna pažnja posvećena je poziciji i ulozi žene.
Prikazani su i tradicijska brodogradnja, radionica, alat, makete i nacrti, video materijali sa smotra i regata tradicijskih barki na jedra te povijest pomorstva područja Mošćeničke Drage iz doba jedrenjaka, između dva rata.
Autorica muzeološkog koncepta, uz više stručnih suradnika, je viša kustosica Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka Ivana Šarić Žic.
Tekst se nastavlja ispod oglasa