Planinić: Nestabilnost o kojoj pričaju velike stranke svodi se na strah od nestabilnosti njihovog političkog vrha

Voditelj pravnog tima građanske inicijative „U ime obitelji“ Krešimir Planinić gostovao je u HRT-ovoj emisiji Studio 4 zajedno sa glavnim urednikom portala Politikaplus Ivanom Hrstićem u kojoj su se osvrnuli na aktualna pitanja u svezi promjene izbornog sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na upit mijenja li se način izbora zastupnika u Sabor jer političari nemaju legitimitet, Krešimir Planinić kazao je kako se može to i tako izreći, no naglasio je kako prošli parlamentarni izbori nisu bili pošteni i pravedni.

„Na prošlim parlamentarnim izborima sa 40,7 posto glasa koalicija koja je trenutno na vlasti osvojila 54 posto mandata, a 25 posto glasa je bilo bačeno, odnosno nezasluženo su ih dobili tzv. pobjednici izbora. Izborni sustav nedvojbeno ne valja“, istaknuo je Planinić.

„Imaju izbornu pobjedu, to nije sporno, no pitam kakav je to legitimitet sa 40 posto imati 54 posto zastupničkih mjesta i jednako tako, kako to da svaki četvrti glasač faktično baci svoj glas u koš za smeće? Time smatram da su nepravedni i nepošteni izbori, a zasigurno je isto da su nepravično zastupljeni građani u Saboru što je također problem“, dodao je Planinić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavni urednik portala Politikaplus Ivan Hrstić kazao je kako je lažna optužba da će radi izbornog praga od 3 posto pojaviti mnoštvo novih stranaka u Saboru i da će vladati košmar.

„Efektivni prag je i dosad bio daleko veći od 5 posto, bio je oko 7 posto. Isto tako i sad svaka stranka koja osvoji preko 3 posto glasova neće automatski ući u Sabor. Tek se trebaju raspodijeliti glasovi i izračunati efektivni prag, a ne ovaj nominalni. Koliko će njih doista ući u sabor, ovisi o broju zastupnika koji se biraju u određenoj izbornoj jedinici“, objasnio je Hrstić.

Planinić je pak istaknuo kako trenutačno postoje koalicije koje imaju isti izborni prag kao i pojedinačna stranka što je, kako isitče, nepravedno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Do sada je bila mogućnost sastavljanja zajedničkih kandidacijskih lista, a u našem prijedlogu je to pravednije riješeno. Svaka stranka sastavlja vlastitu  kandidacijsku listu, ali predizborne i poslijeizborne koalicije su i dalje moguće. Demokratski su standardi da se najavljuje s kim ćete koalirati. Potpuno je neistina da bi bilo više stranaka“, kazao je Planinić.

Hrstić pak se zapitao koja stabilnost postoji u Hrvatskoj u ovom trenutku te ustvrdio da „ako ćemo imati reprizu ove vlade, za sljedeće nećemo imati ni državu“.

„Nisam siguran je li paket UIO najbolji. Zalažem se niz godina za preferencijalno glasovanje, a oni su prvi koji žele to ispuniti. Ovo je zadnji poziv na buđenje i dogovoriti nekakva pravila za sljedeće izbore koja će možda ovaj referendum učiniti nepotrebnim. Ako će ovi u ovom trenutku obećati da će omogućiti da više stranaka uđe u Sabor i da glasaš za čovjeka imenom, prezimenom i djelom, onda možda referendum neće biti ni potreban“, istaknuo je Hrstić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Planinić je na to dodao kako je važno znati i koliko biračko tijelo stoji iza kojeg kandidata i da predsjednik stranke ne određuje redoslijed stranke što izuzetno demokratizira ne samo izbor saborskih zastupnika, nego jednako tako i same stranke.

„Nestabilnost o kojoj pričaju vodeće stranke se svodi na bojazan i strah od nestabilnosti političkog vrha“, naglasio je Planinić.

Hrstić je i dodao kako se Hrvatska nalazi u nestabilnoj situaciji i nešto se mora promijeniti.

„Ako tvrde da je prijedlog opasan zašto onda nešto ne naprave? Ili su jednostavno neodgovorni“, naglasio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Većina načela su primjenjiva od prvih sljedećih izbora i to su ustavne promjene, to nisu promjene zakona. Za poneka načela, kao što je ekektronično glasovanje, potrebne su dodatne regulative, ali bitno je reći da referendumska odluka stupa na snagu odmah“, kazao je Planinić.

Osvrnuo se i na činjenicu kako primjerice HNS nebi prošao izborni prag što bi narušilo stabilnost velikih stranaka i koalicija, Planinić je za primjer naveo Njemačku.

„Ako je Ustavni sud Njemačke rekao da je to jednaka šansa za sve, zašto nebi bio isti slučaj i u Hrvatskoj? Što znači, ukoliko HNS prijeđe izborni prag, neka koalira“, zaključio je Planinić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.