Tomašević novu Odluku o najmu stanova pokušao donijeti ispod radara, razotkrila ga Građanska inicijativa ‘Ostajemo’

Ostanimo
Na slici Luka Mlinarić / Foto: Montaža: Narod.hr; izvor: Fah

Građanska inicijativa “Ostajemo”, koja okuplja najmoprimce stanova u vlasništvu Grada Zagreba kojima je cilj promicanje osnovnih prava i interesa njih i njihovih obitelji, održala je danas konferenciju za medije povodom uvrštavanja Prijedloga odluke o najmu stanova na dnevni red Gradske skupštine za 5. listopada, a s ciljem osvješćivanja šire javnosti o problematici Prijedloga, odnosno novom napadu gradonačelnika Tomaševića na ugrožene skupine građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ispred građanske inicijative na konferenciji su sudjelovali gđa Stefani Glasnović te g. Toni Budalić kao član pravnog tima inicijative.

Priopćenje prenosimo u cijelosti:

Nije provedena javna rasprava

“Novu Odluku o najmu i Zaključak o visini najamnine gradska vlast pokušala je donijeti ispod radara, pokretanjem procedure, odnosno provođenjem javnog savjetovanja u ljetno vrijeme. Dakle, prije uvrštavanja u dnevni red Skupštine, o ovoj iznimno bitnoj temi za veliki broj Zagrepčana nije provedena valjana, kvalitetna i sveobuhvatna javna rasprava.”, napomenula je Glasnović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz inicijative dalje pojašnjavaju kako se spornim Prijedlogom zapravo izjednačava najam gradskih stanova s tržišnim najmom, a da se isto lažno prikazuje od gradske vlasti kao tzv. “priuštivo” stanovanje.

Da nije riječ ni o kakvom priuštivom stanovanju, Glasnović prikazuje uz pomoć slikovitog primjera: “Primjer je obitelj dvoje visokoobrazovanih doktora znanosti s četvero djece koja zarađuje 3.600,00 eura. Po prosjeku po članu kućanstva prelaze granicu od 51% što ih svrstava u razred po kojem moraju platiti 720,00 eura najamnine. To nije priuštivo stanovanje. Istovremeno, Grad Zagreb na natječaju to oglašava kao priuštivo dajući 30 bodova svima između 30 i 80% bez obzira na prihode. Na taj način oni obećavaju priuštivost građanima, ali to ne ispunjavaju.”.

Ugrožavaju obiteljsku i egzistencijalnu stabilnost građana

Nadalje, ističu iz inicijative, Prijedlogom se u potpunosti ukida model javnog najma kakav je postojao u Gradu Zagrebu. “I dok ovakvim Prijedlogom gradska vlast pokušava trenutne najmoprimce drastičnim povisivanjem najamnine natjerati na odlazak, s druge strane pokazuje nemogućnost provođenja stambene politike koju je najavljivala u predizbornim programima. Grad Zagreb od početka mandata ove gradske vlasti nije izgradio niti jedan stan te nema niti jedan projekt stambene izgradnje.”, napominje Glasnović te nastavlja: “Najmoprimci uredno plaćaju sve svoje ugovorne obveze, sami održavaju stanove, sami su namjestili stanove i stvorili uvjete za život. Radi se direktno na štetu postojećih korisnika ugrožavajući obiteljsku i egzistencijalnu stabilnost, pod izlikom zbrinjavanja socijalno ugroženih, ne uvažavajući nikakve životne faktore.”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gradska vlast nema u vidu činjenicu da tržišni najam u Gradu Zagrebu nema dovoljno stambenih kapaciteta za dugoročni najam za najmoprimce koji će biti pogođeni novom Odlukom o najmu i Zaključkom o visini najamnine, upozoravaju iz inicijative, ističući neprovođenje adekvatne analize prije donošenja Prijedloga.

Također, upozoravaju kako samo naselja Novi Jelkovec i Podbrežje broje preko 10.000 ljudi u najmu gradskih stanova, a od koji većinu čine djeca te postavljaju pitanja: “Gdje su prava djece na bezbrižno i mirno odrastanje, a ne na život u strahu hoće li će se morati seliti, napustiti svoje prijatelje, poznatu sredinu? Kakav će psihološki utjecaj na njih imati ova odluka, u vremenu u kojem svjedočimo poražavajućim statistikama, porastu suicida te mentalnih bolesti među djecom i mladima?”.

“Preinake kozmetičke naravi”

U nastavku izlaganja, gđa Glasnović ukazala je na glavne sporne odredbe Prijedloga te napomenula kako je gradska vlast u potpunosti zanemarila suštinske argumente i prijedloge građana podnesene u okviru javnog savjetovanja, dok su učinjene preinake uglavnom kozmetičke naravi. “Preinake koje su učinjene za osobe s invaliditetom i umirovljenike su pohvalne, ali i tu sve pohvale idu građanima koji su argumentima ukazali neadekvatnoj radnoj skupini na učinjene ozbiljne propuste.”, ističe Glasnović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To što nisu valjano uzeti u obzir bitni prigovori građana dovoljan je pokazatelj nepoznavanja problematike stambenog zbrinjavanja radne skupine, odnosno same gradske vlasti, te koliko je Prijedlog egzistencijalno opasan i štetan za postojeće i buduće korisnike. I dalje ne postoji javna analiza po kojoj se donose ovakve odluke i temeljem čega se ukida model javnog najma u Gradu Zagrebu.”, naglašava Glasnović te zaključuje: “Visina dohotka ne može i ne smije biti mjerilo za određivanje visine najamnine koja će biti određena Zaključkom kojeg, na temelju Odluke o najmu stanova, donosi gradonačelnik.”.

Grad Zagreb može očekivati čitav niz sudskih postupaka

Iz pravnog tima građanske inicijative naglašavaju kako je, ukoliko Prijedlog bude prihvaćen te Odluka o najmu stanova donesena, riječ o općem aktu, a koji će u tom slučaju biti podložan ocjeni zakonitosti od strane Visokog upravnog suda, koji prijedlog će zasigurno biti upućen od strane najmoprimaca.

“Također, s obzirom da se predloženom Odlukom grubo vrijeđa ustavno i konvencijsko pravo na dom, ista je također podložna i ocjeni ustavnosti od strane Ustavnog suda. U svakom slučaju, ako odluka bude izglasana i stupi na snagu te počne proizvoditi učinke prema pojedinačnim adresatima sukladno pojedinačnim pravnim aktima, Grad Zagreb može očekivati čitav niz sudskih postupaka.”, napominje Budalić te nastavlja: “Treba naglasiti da je, u slučaju donošenja sporne Odluke, riječ o grubom kršenju stečenih prava postojećih najmoprimaca koji su ugovore sklapali na temelju ranije Odluke, odnosno povredi njihovih legitimnih očekivanja koja iz tih ugovora proizlaze. Također, Grad Zagreb bi primjenom sporne Odluke i Zaključka povrijedio i temeljne zakonske postulate i načela ugovornog prava.”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.