Upozorenje građanima: Ovako se zaštitite pri izlaganju visokim temperaturama

Foto: Thinkstock

Građani pri izlaganju visokim temperaturama zraka moraju zaštiti glavu, dnevno uzimati oko dvije litre tekućine, izbjegavati pržena, pohana i začinjena jela, te izbjegavati izlaganje suncu od 10 do 17 sati, upozoreno je u četvrtak u priopćenju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preporučene mjere zaštite zdravlja za građane izrađane su kako bi se ublažile posljedice toplinskog vala za sve osjetljive grupe, a osobito za starije osobe oboljele od kardiovaskularnih i drugih kroničnih bolesti, stoji u priopćenju.

Ne izlagati se suncu od 10 do 17 sati

Stručnjaci savjetuju da se starije osobe ne izlažu suncu u razdoblju od 10 do 17 sati, osobito srčani gerijatrijski bolesnici te oboljeli od šećerne i drugih kroničnih bolesti. Upozoravaju da je prilikom izlaska potrebno zaštiti glavu šeširom, maramom ili kapom, a uzimanje oko 2 litre tekućine, bilo negazirane vode, ili u obliku juha, variva i čajeva je nužno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pridržavajući se smjernica pravilne prehrane potrebno je izbjegavati pržena, pohana, slatka i jako zasoljena te začinjena jela, uzimajući puno sezonskog voća i povrća, kaže se u priopćenju.

Osim pridržavanja uputa o liječenju i kontrolnih uputa liječnika o uzimanju lijekova nužna je učestalija kontrola krvnog tlaka, dodaje se.

Važna stalna tjelesna i psihička aktivnost

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojava glavobolje, mučnine, vrtoglavice i dehidracije, suhoće ustiju i kože, znak su uzbune, osobito za osobe koje su bolesne i funkcionalno onesposobljene, te se bolesnik nužno mora javiti doktoru obiteljske medicine ili najbližoj hitnoj pomoći.

Za starije osobe važna je stalna tjelesna i psihička aktivnost. Osobito je korisno kretati se u jutarnjim i večernjim satima, po mogućnosti u prirodi, a ako je kretanje otežano nužno je redovito provjetravanje prostorija u kojoj starija osoba prebiva, dodaje se.

U vrijeme vrućih ljetnih mjeseci, preporučuje se učestalije kontaktirati stariju osobu, a u slučajevima njezine slabije funkcionalne sposobnosti i po nekoliko puta na dan. Starija osoba uza se mora uvijek imati osobne podatke i broj telefona kontakt osobe, kojoj se može obratiti u slučaju potrebe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.