(VIDEO) Pogledajte urnebesnu igru beba i psića

Znate li da su kod djece koja odrastaju s psom u kućanstvu, zamijećeni manji izgledi od razvoja astme kasnije u djetinjstvu? Pokazali su to rezultati opsežne studije koju su, prateći 650.000 djece, proveli švedski znanstvenici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Švedska studija, obavljena na ovako velikom uzorku djece, pokazala da je opasnost od razvoja astme kasnije u djetinjstvu manja za oko 15 posto ako je dijete do prve godine života odrastalo s psom u kućanstvu, prenosi BBC.

Rezultati istraživanja idu u prilog pretpostavci po kojoj kućni ljubimci jačaju imunitet kod djece i sprječavaju razvoj alergija.

Švedski znanstvenici upozoravaju da to ne vrijedi za djecu kod koje je ranije ustanovljena alergijska reakcija na perut, slinu, urin i fekalije kućnog ljubimca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Švedski znanstvenici tvrde da je izloženost djeteta do prve godine života psećoj dlaci i peruti zapravo korisna.

Opsežna studija pokazala je da su izgledi da se kod djece koja su odrasla s psom u svom domu, astma razvije u dobi od sedam godina puno manji nego kod djece koja su odrastala bez ovog kućnog ljubimca.

Ne samo da djeca koja odrastaju s kućnim ljubimcima imaju manji rizik od alergija i astme, nego se mnoga na taj način uče odgovornosti, suosjećanju i empatiji, kažu stručnjaci. Za razliku od roditelja, kućni ljubimci nikada nisu kritični i ne zapovijedaju. Oni uvijek vole i njihova prisutnost kod kuće pomaže djeci u osjećaju sigurnosti, piše womansday.com.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Druženje je također važna stvar koju dijete dobiva odrastajući s psom jer je ljubimac prijatelj koji je uvijek vjeran i bezuvjetno voli. On pruža utjehu i prijateljstvo na dubokoj razini, a većina djece osjeća posebnu i trajnu povezanost sa svojim ljubimcem. Djeca uče o važnosti rada i odgovornosti, a istodobno pas okuplja obitelj i tjera je na grupne aktivnosti, prenosi tportal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.