Prvi petak u veljači je dan “Crvenih haljina”. Posvećen je borbi protiv moždanog udara kod žena, koji je nedovoljno prepoznat, nedovoljno istražen i nedovoljno liječen.
Zdravka Poljaković, predsjednica Hrvatskoga neurološkog društva, istaknula je, gostujući početkom tjedna na HRT-u, da bi dan “Crvenih haljina” trebao podići svijest o moždanom udaru, ponajprije kod žena, prevenciji moždanog udara, zbrinjavanju, ali i brizi za vlastito zdravlje.
Poljaković je rekla da moždani udar ne pita za godine, iako je češći u starijoj životnoj dobi, posebice nakon 75. godine života.
Četvrtu godinu zaredom, u organizaciji Hrvatskog liječničkog zbora, Hrvatskog neurološkog društva i Gradskog ureda za zdravstvo Grada Zagreba te uz suorganizaciju Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar i Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održat će se edukativna javnozdravstvena akcija Dan crvenih haljina, prenosi Metro portal.
U Hrvatskoj je moždani udar drugi uzrok smrtnosti s više od 6000 umrlih svake godine, a od toga je otprilike 60 % žena. Cilj akcije Dan crvenih haljina je podizanje svijesti javnosti o specifičnostima moždanog udara u žena, skretanje pažnje na pogubne posljedice zanemarivanja simptoma i na potrebu promjene načina života.
Organizacijski odbor ove hvalevrijedne akcije čine vrsne stručnjakinje KBC-a Sestre milosrdnice i KBC-a Zagreb: neurologinje Arijana Lovrenčić-Huzjan, Zdravka Poljaković, Marina Roje Bedeković, Vesna Matijević i Svjetlana Šupe te logopetkinja Dinah Vodanović.
Prevencija je glavni cilj akcije
„Moždani udar može se spriječiti brigom za vlastito zdravlje. Statistike upozoravaju da se čak 80 % moždanih udara može prevenirati ako pripazimo na sve čimbenike koji do njega dovode. Prevencija je svakako glavni cilj naše akcije, ali jednako tako i podizanje svijesti o simptomima moždanog udara jer je za preživljavanje važna svaka minuta. Broj osoba koje na vrijeme dođu u bolnicu danas je na razini cijele Hrvatske barem 15 %. Možda će se to učiniti malom brojkom, ali kada taj postotak usporedimo s onim od prije samo pet godina, onda je to čak tri puta više! To nam pokazuje da naš trud nije uzaludan, ali i da je još mnogo posla pred nama.” kaže predsjednica Hrvatskoga neurološkog društva prof. dr. sc. Zdravka Poljaković.
Akcija se održava pod pokroviteljstvom Predsjednika RH, Ministarstva zdravstva i gradonačelnika grada Zagreba, a važan doprinos daju i sponzori među kojima su Medtronic, Boehringer, Fresenius, Novartis, Bina-Istra, Ghetaldus, Nicro, Pliva i Podzemno skladište plina.
Na društvenim mrežama akciju će obilježavati hashtag #nosicrveno kojim se pozivaju svi da 4. veljače odjenu nešto crveno i na taj način pruže podršku.
Detalji o „Danu crvenih haljina” mogu se pratiti na stranicama Hrvatskoga neurološkog društva https://neuro-hr.org/ i na Facebookovoj stranici www.facebook.com/Dan-crvenih-haljina.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/metro-portal.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.