Google je još krajem 2006. godine preuzeo YouTube, video servis za 1,65 milijardi dolara. Koliko je taj video servis popularan govori stalan rast broja korisnika, tj. objavljenih i pregledanih videozapisa. Tako se YouTube pretvorio u, kako su ga nazvali na Wall Street Journalu, “pravi kulturni fenomen”.
Videozapise na YouTubeu sada svaki mjesec pregleda preko milijardu ljudi, ali čini se kako Google ipak od njega nema profit.
Korisnici su navikli da je sve besplatno
Pisalo se o mogućnostima monetizacije YouTubea, u pripremi je i verzija na kojoj neće biti reklama, ali na kojoj će se morati plaćati mjesečna pretplata, žele zarađivati i kao glazbeni servis, a eksperimentirali su i sa specijaliziranim kanalima kojima bi se pristup naplaćivao.
Problema će ipak biti, s obzirom da su korisnici naučili da je sve što gledaju na YouTubeu besplatno. Teško da će tim putem mnogo zaraditi, ali zarađivati bi mogli od oglašavanja. Tu su već napravili pomak, kada su prihodi porasli s tri milijarde dolara u 2013. godini na četiri milijarde u 2014. godini. Ipak, niti sa tako velikim povećanjem prihoda Google nije uspio ostvariti profit, već su se zadržali oko pozitivne nule.
Povećanje broja oglasa
Wall Street Journal navodi kako je jedan od najvećih problema YouTubea taj što korisnici videozapise ne gledaju na njihovom servisu, već na drugim stranicama na kojima se postavljaju.
U Googleu su za Business Insider rekli kako većina njihovog prometa dolazi direktno s njihove stranice YouTube.com ili s njihove mobilne aplikacije.
Ipak, razmišljaju i o tome kako će u budućnosti povećati zaradu s YouTubea korištenjem većeg broja video oglasa, ali i s novim načinom ciljanog oglašavanja koji se oslanja na podatke s Googleove tražilice.
Izvor: narod.hr/wsj.com
Photo: Rego Korosi/Flickr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.