Subota, 18 siječnja, 2025
-1.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Ignasi Grau: Roditelji imaju pravo birati vrstu obrazovanja koje žele za svoju djecu

Podijeli

Svaki će vam roditelj kada ga pitate što prvenstveno želi u razvoju svoga djeteta reći kvalitetno obrazovanje. Ono zaista i jest bitna stavka u razvoju djeteta u zdravu i kvalitetnu osobu i dopušta mu da razvije sve svoje kapacitete i talente. No mora li obrazovanje biti onako klasično, tradicionalno na kakvo smo generacijama navikli i koliko su druge vrste programa zastupljene u svijetu i kod nas. O slobodi obrazovanja razgovarali smo s gospodinom Ignasijem Grauom, inače predstavnikom OIDEL-a, švicarske nevladine organizacije sa statusom savjetnika Ujedinjenih naroda, UNESCO-a i Vijeća Europe. Osnovni cilj OIDEL-a je promicanje prava na obrazovanje kao temeljnog ljudskog prava. OIDEL, kao i većina međunarodnih konvencija o ljudskim pravima, smatra da takvo pravo ne može postojati bez pogodnosti koje pruža država i zaštite sloboda pojedinca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod.hr: Objasnite nam što je sloboda obrazovanja?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je pravo roditelja da biraju kakvu vrstu obrazovanja žele za svoju djecu i pravo civilnog društva i individualca da osnuju školu koja nije državna škola.

Narod.hr: Kažite nam nešto o vašem istraživanju o indeksu slobode obrazovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo je jedno od najvećih istraživanja koje je proveo OIDEL, jer je u njemu sudjelovalo 136 zemalja. Ideja ovo istraživanja je bila da uspostavimo potrebe koje su važne za uspostavu slobodnog obrazovanja. Zaključili smo da u mnogim državnim parlamentima, ali ponekad i u EU i UN-u da ljudi kada se priča o ovoj temi baš i ne znaju mnogo. Zato želimo educirati ljude o ovom i pomoći vladama diljem svijeta da odrede pravilnu politiku prema financiranju privatnih škola.

Narod.hr: Gdje se Hrvatska nalazi u tom indeksu?

Što se tiče cijelog svijeta ne mogu reći sa sigurnošću, no prema europskim standardima ne stoji baš najbolje. Razlog tome je što u Hrvatskoj zapravo i nema puno privatnih škola, pa im je i zato pristup javnom financiranju otežan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod.hr: Što bi onda Hrvatska prema vama trebama napraviti da poboljša tu poziciju?

Postoje dvije stvari koje su već napravile mnoge zemlje u Europi pa može i Hrvatska. Iako nisam stručnjak za hrvatsko školstvo, mislim da Hrvatska treba ustanoviti okvire po kojima se može doći do javnog financiranja kako bi civilno društvo moglo imati pristup tome u osnovnim i srednjim školama. Kako bi se dobio sustav slobodnog obrazovanja treba stvoriti ozračje za to, što znači da treba stvoriti pravne strukture gdje morate znati kakav je kurikulum, što će raditi, kako će biti ocjenjivani i kakvi će biti ispiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci