Istraživanje pokazalo: Hrvati najdeblja nacija Europe; čak 10,5 posto predškolske djece ima povišeni kolesterol

djece
Foto: Getty Images

Oko 10,5 posto djece u Hrvatskoj ima povišenu vrijednost kolesterola, pokazuju rezultati probira na nasljedni kolesterol kojim su ove godine po prvi put obuhvaćeni predškolci, njih 32 tisuće, objavljeno je na stručnom skupu održanom uoči Svjetskog dana srca, 29. rujna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Valerije Vrček: Što su to obesogeni, jedni od uzročnika pretilosti?

Ispitivanje provedeno kod više od 32.000 djece

– Ove smo godine kroz pilot-projekt provjerili vrijednost kolesterola kod više od 32 tisuće djece. Povišene vrijednosti ukupnog kolesterola zabilježene su kod njih 10,5 posto, rekla je epidemiologinja Verica Kralj, iznoseći rezultate probira provedenog prilikom upisa djece u prvi razred osnovne škole.

Ukupno 450 djece imalo je vrijednost ukupnog kolesterola jednaku ili veću od 6,1 mmol/L, a rezultati ukazuju na hitnu potrebu donošenja Nacionalnog plana za suzbijanje kardiovaskularnih bolesti, istaknuli su vodeći domaći stručnjaci na okupljanju u organizaciji Portala Zdravlje.

Obiteljska hiperkolesterolemija

Sveobuhvatna strategija pridonijela bi smanjenju smrtnosti od bolesti srca i krvnih žila, od kojih je, prema preliminarnim podacima, tijekom 2022. u Hrvatskoj svakoga dana preminula 61 osoba, odnosno 39 posto ukupno umrlih osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Akademik Željko Reiner objasnio je kako je obiteljska hiperkolesterolemija, često nazivana i nasljedni kolesterol, prirođena bolest, gdje oboljeli doživotno imaju povišenu vrijednost LDL kolesterola. U Hrvatskoj od nje, procjenjuje se, boluje između 15 i 20 tisuća osoba, no samo jedan posto njih svjesno je dijagnoze.

Čak svaki četvrti bolesnik, kojem bolest nije prepoznata ni adekvatno liječena, umire od nekog koronarnog događaja poput srčanog ili moždanog udara prije 50. godine života. Svi bolesnici s obiteljskom hiperkolesterolemijom po definiciji pripadaju osobama visokog i vrlo visokog kardiovaskularnog rizika, upozorio je akademik Reiner.

>Epidemija pretilosti: Zbog debljine životni vijek Hrvata skratit će se za za 3,5 godine

Građani Hrvatske najdeblja nacija Europe

Na raspravi se čulo kako su građani Hrvatske najdeblja nacija Europe, a također, i jedna od vodećih nacija po postotku pušača. Riječ je o dvama bitnim kardiovaskularnim, ali i općim rizičnim čimbenicima po zdravlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na skupu je sudjelovao i ministar zdravstva Vili Beroš koji je ponovno istaknuo važnost preventivnih zdravstvenih pregleda.

– Čak 77 posto građana koji su se odazvali preventivnim zdravstvenim pregledima ima neki od faktora rizika, uključujući hipertenziju, poremećaj lipida, prekomjernu težinu, a mnogi i puše, istaknuo je ministar Beroš.

Visoka smrtnost od kardiovaskularnih bolesti

Predsjednik Hrvatskog kardiološkog društva i upravitelj Zaklade Hrvatska kuća srca, akademik Davor Miličić, procijenio je da bi smrtnost od kardiovaskularnih bolesti u Hrvatskoj trebala biti desetak posto niža, u usporedbi sa zemljama tzv. niskoga kardiovaskularnog rizika kao što su Francuska, Italija, skandinavske zemlje, ali i susjedna Slovenija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak istaknuo je da je visoka smrtnost od kardiovaskularnih bolesti posljedica nepravilne prehrane i pretilosti, korištenje duhana, tjelesne neaktivnosti, štetne upotrebe alkohola, onečišćenja zraka i stresnog načina života, piše HRT prenoseći HINU.

>(VIDEO) Prof. dr. sc. Vrdoljak: Dobar dio tumora nastupa zbog loših navika pušenje, pretilost, pijenje alkohola

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.