Ove nedjelje Imotski je domaćin manifestacije posvećene zaštiti ljudskoga života od začeća do prirodne smrti. U nedjelju u 20 sati održava se Hod za život u Imotskom, a tom smo prilikom razgovarali s njegovim koordinatorom Stipom Čelanom.
>Ovako su Imoćani hodali za život: Objavljen spot s prekrasnim kadrovima
Borba za nerođenu djecu
Narod.hr: Koliko ste dugo koordinator Hoda za život u Imotskom?
Stipe Čelan: Kordinator Hoda za život sam već šestu godinu, točnije sedmu, ali te prve godine nismo imali Hod zbog covid mjera.
Narod.hr: Kako je uloga koordinatora utjecala na Vas osobno i je li promijenila Vaš život?
Stipe Čelan: To što sam koordinator mi pomaže na način da svoje vrijeme zajedno sa cijelom svojom obitelji mogu posvetiti trenutno možda najvećoj borbi, a to je borba za nerođenu djecu, muškiće i curice. Mijenja me jer sam upoznao toliko osoba sa teškim sudbinama i ranama uzrokovanim pobačajem za koje imam iskreno i duboko suosjećanje bez osude.
Toliko ima ranjenih žena, a i muškaraca, kojima se kao jedino rješenje u trenucima kad su bili slabi i bez podrške i u teškim životnim okolnostima ponudilo jedno jedino rješenje koje je trajno obilježilo njihove živote. I ovaj Hod je baš zbog njih i brojnih drugih koji će se naći u sličnim situacijama, da im pokažemo radost života, da nisu sami, da je netko uz njih i nudi im pomoć.

Najveći izazov je probuditi sredinu
Narod.hr: Imate li izazova u organizaciji?
Stipe Čelan: Najveći izazov u organizaciji je kako probuditi sredinu u kojoj se zaštita života podrazumijeva iako nije tako i kako probuditi sve one koji dijele naše stavove da u ovom prolasku budu s nama i pokažu svojim izlaskom stav o potrebi zaštite svakog ljudskog života od začeća do prirodne smrti.
Iako iz godine u godinu dolazi sve više ljudi, nastojimo naći način kako pristupiti svima i potaknuti ih. Zbog toga smo i napravili jedno predavanje sa don Damirom Stojićem i drugo sa gospođom Helien Čoko koja je iznijela svoje potresno svjedočanstvo.
Uvijek nam nedostaje volontera, ali i to se nadoknadi onima koji imaju veliku gorljivost.
Narod.hr: Na koji su način volonteri uključeni u konkretne zadatke?
Stipe Čelan: Imamo dobar medijski tim, zatim volontere koji su uključeni po župama, dobru ekipu koja pomaže jedno drugo i radi sve potrebno, bilo na štandovima, bilo kao voditelji. I to se na kraju vidi u fešti samog Hoda.
Čelan: Još baštinimo zakon iz 1978. iz komunističkog totalitarističkog režima
Narod.hr: Koja je Vaša poruka i poziv za pridruživanjem Hodu za život?
Stipe Čelan: U Imotskom hodamo šestu godinu za redom, ove godine pod geslom: Prvi korak je zakon! Život je dar, zaštitimo ga pravednim zakonom!
Naši branitelji krvavo su izborili slobodu, mnogi dajući ono najviše – svoj život. Zajedno sa onima kojima je povjerena vlast raskinuli su sve veze sa totalitarizmom, donijevši nam slobodu i samostalnost. Na žalost, osim u jednom: još baštinimo zakon iz 1978. iz komunističkog totalitarističkog režima.
Želimo potaknuti one kojima je danas povjerena vlast da se promijeni zakon koji će biti temeljen na znanosti, a znanost kaže da život počinje začećem. Pozivamo na promjene koje će štititi život od začeća.
Kako može biti pravedan zakon koji stvara dojam da je usmrćivanje dječaka ili djevojčica nešto prihvatljivo ili čak dobro?
Zato dođite u Imotski 21. lipnja u 20 sati na Modro jezero! Pokažimo da smo za život, za radost, za mir, napravimo jednu feštu života i borimo se svi zajedno za dostojanstvo i budućnost! U ovom svijetu punom ratova, punom sivila jedan mali osmijeh tek rođenog djeteta unose svjetlo, radost i nadu. Pridružimo se tom osmijehu i zaštitimo ga pravednim zakonom! Vidim se u Imotskom!
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr



Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.