Umjesto vikanja na djecu isprobajte ovih pet metoda

Foto: GettyImages

Djeca često znaju testirati granice i strpljenje. Amy Webb je doktorica znanosti iz područja psihologije i sociologije, mama, ali i vlasnica portala The Thoughtful Parent podijelila je savjete za roditelje koji će pomoći kako surađivati s djecom i dobiti najbolje iz tog odnosa, a pritom ostati smiren i ne vikati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Nemojte zaboraviti da su oni još mali

Ovo se čini vrlo jednostavnim, ali je puno teže nego što se čini. Cijeli dan si okružena svojom djecom. Znaš kako zvuči njihov jezik, znaš što znači svaki njihov signal. Ovo je odlično, ali to znači da ponekad zaboraviš koliko su mali i nezreli. Čak i kad su mali, tvoja djeca mogu puno toga – penjati se, slušati priče, bojati i igrati se. Oni moraju napraviti puno toga kako bi se snalazili u složenim društvenim interakcijama. U nekom trenutku, ne mogu im je sve to previše i izgube se. Tada je ključno zapamtiti koliko su mali i dopustiti im da to budu. Otkrila sam to kada sam prolazila kroz ispade bijesa i plač i stavila sve te situacije u drugu perspektivu. Jedan od mojih najdražih autorica koji se bavi razvojem djeteta, Janet Lansbury, kaže: “Tijekom ranih dječjih godina, naše najrazumnije očekivanje je nerazumnost. Očekivanje ludila znači da ćemo lakše sačuvati razum”, prenosi miss7mama.

2. Brojanje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svi znamo za savjet da kao roditelj možeš brojati do deset kako bi se smirili. Ovo može pomoći, ali otkrila sam da brojanje može koristiti i kao trik za djecu. To ne znači da staviš ograničenje za njihove emocije, ta strategije nije dobra. Ovo je prilika da mijenjaju svoje ponašanje. Na primjer, ako tvoje dijete radi nešto što se protivi pravilima i neće se zaustaviti iako mu govoriš i ponavljaš, možeš započeti brojanje. Možeš reći nešto otprilike ovako: “Brojat ću do tri i ako se ne prestaneš penjati na namještaj, dobit ćeš pauzu” (ili neki drugi prijedlog za koji misliš da je primjeren). Iako je jednostavna, ova strategija nudi djetetu mogućnost da ograniči svoje ponašanje i da obradi situaciju. Ponekad zaboravljamo da malenima treba više vremena za obradu informacija o trenutnoj situaciji. Daje im priliku da razmisle prije nego krenu u daljnje skakanje po namještaju. Također, tebi pomaže da kao roditelj mirno reagiraš i ne počneš vikati.

Još savjeta pročitajte na Frendica.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.