Utorak, 21 siječnja, 2025
-0.2 C
Zagreb
Pratite nas:

WWF: bolja zaštita za ugrožene vrste morskih pasa i raže

Podijeli

Pet ugroženih vrsta morskih pasa i dvije ugrožene vrste raža bit će stavljene pod bolju zaštitu ovoga tjedna, donošenjem novih mjera protiv ilegalnog i neodrživog ribolova, koje su prihvaćene Konvencijom o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama, priopćila je danas svjetska organizacija za zaštitu prirode World Wide Fund for Nature – WWF.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaštićene će biti vrste koje se nalaze na IUCN-ovoj crvenoj listi ugroženih vrsta morskih pasa: karharinus, kučina, kao i tri vrste čekićara i dvije vrste raža.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

WWF ističe da se populacije morskih pasa naglo smanjuju, a na pojedinim lokalitetima su smanjene za čak 90 posto.

“WWF pozdravlja ovaj povijesni korak kojim će pet vrsta morskih pasa i dvije vrste raža od 14. rujna biti zaštićene Konvencijom o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divlje flore i faune (CITES). Trgovina ovim vrstama bit će pravno regulirana kako njihov opstanak ne bi bio doveden u pitanje”, ističe se u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Morski psi su predatori koji su na samom vrhu hranidbenog lanca i imaju važnu ulogu u održavanju ‘zdravlja’ oceana. Reguliranje trgovine je jako bitno zbog očuvanja ovih vrsta, ali i kako bi i sam ocean ostao produktivan”, naglasio je voditelj zajedničke inicijative za očuvanje morskih pasa WWF-a i TRAFFIC-a (Globalna mreža za praćenje prometa divlje flore i faune) Andy Cornish.

Dodaje kako je neophodno da se CITES-ova pravila počnu primjenjivati i da ribarstvo postane održivo.

Cornish smatra kako su populacije pojedinih vrsta morskih pasa premale da bi se dopustio bilo kakav ribolov te da je u takvim slučajevima neophodno razdoblje oporavka kako bi ovi morski psi opstali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

WWF također navodi da će odluka stupiti na snagu godinu i pol dana nakon što su države potpisnice CITES Konvencije usvojile odluku.

“Prešli smo dug put kako bi pravno zaštitili ove vrste. Sada je neophodno da se zemlje pripreme za primjenu novih mjera zaštite”, kaže stručnjak za divlje vrste biljaka i životinja iz WWF-a dr. Colman O’Criodain .

Prema izvještaju stručnjaka za morske pse IUCN-a (Međunarodna unija za zaštitu prirode) iz 2014., gotovo jedna četvrtina svih vrsta morskih pasa i raža je na rubu opstanka, što pokazuje da čovjek predstavlja mnogo veću prijetnju za opstanak morskih pasa, nego što oni mogu ugroziti čovjeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Morski psi su traženi zbog svojih leđnih peraja, mesa, kože, ulja iz jetre i hrskavice.

Međutim, najveću prijetnju predstavlja izlov morskih pasa u azijskim zemljama zbog njihovih leđnih peraja. Peraje karharinusa i čekićara su na cijeni, kučina se uglavnom lovi zbog međunarodne trgovine njenim mesom, a raža je izuzetno tražena zbog svojih škrga koje se koriste za proizvodnju ljekovitih napitaka u Kini.

WWF je organizirao nekoliko kampanja u azijskim zemljama kako bi potaknuo kompanije i potrošače da prestanu s konzumiranjem, kupovinom i prodajom leđnih peraja ovih ugroženih životinja.

WWF i TRAFFIC su inicirali zajedničku globalnu inicijativu za očuvanje morskih pasa kako bi poboljšali regulaciju međunarodne trgovine proizvodima od morskih pasa i smanjili potrebe potrošača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Narod.hr/h
Photo: Albert kok

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci