Najviši dužnosnici u tijelima izvršne vlasti u Bosni i Hercegovini ustvrdili su utorak kako su nakon više od godinu dana napokon uspjeli usuglasiti sadržaj odgovora na sva pitanja iz upitnika Europske komisije bitnog za eventualno odobravanje BiH statusa kandidata za članstvo u Europskoj uniji.
Upitnik Europske komisije sadržava 3242 pitanja a do kraja prošle godine ostali su neusuglašeni odgovori na njih sedam.
O sadržaju tih odgovora suglasnost je postignuta na sastanku predsjedatelja Vijeća ministara BiH Denisa Zvizdića, te premijera Federacije BiH Fadila Novalića i Republike Srpske Željke Cvijanović održanom u Istočnom Sarajevu.
Zvizdić je nakon sastanka novinarima potvrdio kako je postignuta suglasnost o odgovorima koje treba još dodatno potvrditi na tehničkoj razini što se očekuje do petka, a nakon toga slijedi dovršetak prevođenja na engleski jezik nakon čega bi popunjeni upitnik bio poslan u Bruxelles.
Popunjeni upitnik sadrži nešto više od 25 tisuća stranica a odgovori na dostavljena pitanja morali su biti usuglašavani kroz složeni mehanizam koordinacije kako bi predstavnici svih razina vlasti u BiH od županija do države mogli sudjelovati u njihovu formuliranju.
Europska komisija je predstavnicima vlasti BiH pitanja dostavila još u prosincu 2016. uz očekivanja kako će odgovori biti ponuđeni najkasnije do kraja lipnja prošle godine.
Ispostavilo se ipak kako je zbog stalnih političkih sukoba i složenog ustroja BiH toj zemlji trebalo više od godinu dana kako bi obavila zadaću za koju je drugim državama regije trebalo od dva do pet mjeseci.
Zbog takvog razvoja događaja BiH je ostala bez izgleda da status kandidata dobije u 2017. ili eventualno 2018. pa se očekuje kako bi Europska komisija “zeleno svjetlo” za kandidatski status Sarajevu mogla odobriti najranije 2019. godine.
Izvor: Hina/sš
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.