Francusko pravosuđe u utorak je odlučilo bivšega francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozyja (59) smjestiti u pritvor u sklopu otvorene istrage o navodnoj trgovini utjecajem, prenio je France presse.
Odluka o pritvoru uslijedila je u trenutku širenja sve snažnijih glasina da se bivši predsjednik želi vratiti u politički život preuzimanjem vodstva konzervativne stranke UMP najesen. Bivši francuski predsjednik dovezen je jutros na ispitivanje u Nanterre, zapadno predgrađe Pariza u kojemu se nalaze uredi istražitelja. Njegov odvjetnikThierry Herzog ispitan je u ponedjeljak i također zadržan u pritvoru.
Ovo je prvi put da je francusko pravosuđe smjestilo u pritvor jednoga bivšeg francuskog predsjednika. Prije Sarkozyja i Jacques Chirac je bio pod istragom, no nitko tko je obnašao tako visoku državničku dužnost dosad nije bio u pritvoru.
Istragom će se nastojati utvrditi je li Nicolas Sarkozy od višeg suca Gilberta Aziberta pokušao dobiti informacije o sudskoj odluci koja se odnosila na njega, a u zamjenu je Azibertu ponudio prestižno mjesto u Monaku.
Uz Sarkozyja i Herzoga, u pritvoru su zadržani i Azibert i viši sudac Patrick Sassoust, pa će istražitelji moći usporediti priče sve četvorice pritvorenika.
Glasnogovornik francuske vlade Stephane Le Foll rekao je da je Sarkozy podložan pravosuđu poput bilo koga drugoga.
Bivši francuski čelnik našao se u središtu istrage pokrenute u proljeće 2013. o tome je li pokojni libijski čelnik Moamer Gadafi financirao njegovu predizbornu kampanju 2007. Istražitelji provjeravaju jesu li Sarkozy i njegov odvjetnik dobivali informacije o tom slučaju putem mreže informatora, za što se doznalo nakon prisluškivanja telefona, no sudska odluka čiji je sadržaj pokušao doznati na nedopušteni način i zbog koje je neposredno završio u pritvoru odnosi se na potpuno odvojeni slučaj Liliane Bettencourt.
Izvor: narod.hr/h/agencije
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.