Europska unija se nada da će se šest balkanskih država 12. srpnja na summitu u Italiji dogovoriti o regionalnom zajedničkom tržištu koje bi moglo profunkcionirati za godinu dana, otkrio je u utorak visoki dužnosnik EU-a.
Europska unija želi pokazati da je i dalje predana balkanskoj regiji unatoč čestom javno iznesenom protivljenju proširenju Unije zbog godina recesije, velike nezaposlenosti i rasta euroskeptičnih i populističkih stranaka.
Zajedničko tržište zapadnog Balkana uklonilo bi prepreke trgovini, uvelo standardizirana pravila za poduzeća, ukinulo zakone koji sprječavaju rad diljem regije i bilo bi izgrađeno na postojećim regionalnim sporazumima o slobodnoj trgovini, rekao je Johannes Hahn, povjerenik Europske komisije za proširenje.
‘Nadam se da ćemo za to dobiti podršku na summitu u Trstu’, naglasio je Hahn, referirajući se na nadolazeći godišnji susret čelnika balkanskih država s europskim dužnosnicima.
‘Ako će biti političke volje, to možemo postići unutar jedne godine’, istaknuo je povjerenik, dodavši kako će Europska komisija pomoći u tom procesu.
Šest zemalja zapadnog Balkana koje se i dalje nose s posljedicama krvavih ratova iz devedesetih godina prošlog stoljeća i žestokim političkim i etničkim podjelama priželjkuju članstvo u EU-u.
To su Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Makedonija, Crna Gora i Srbija.
EU zajedničko tržište 20 milijuna ljudi u tih šest zemalja vidi kao priliku za jačanje balkanske ekonomije, smirivanje etničkih tenzija, smanjivanje ruskog utjecaja i novi zamah kandidaturama za članstvo.
‘Ovo je pokušaj da se na Balkanu stvori pozitivna atmosfera i nove gospodarske prilike. To bi trebalo biti ostvarivo’, zaključio je Hahn.
Izvor: Hina/mš
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.