“Nedostatak odlučnog djelovanja EU-a pridonio je nastanku „hibridnog režima izborne autokracije”, tj. ustavnog sustava u kojem se odvijaju izbori, ali nema poštovanja demokratskih normi i standarda”, ustvrdili su zastupnici u Europskom parlamentu izglasavši izvješće koja nema nikakve zakonske posljedice.
Izvješće je izglasano s s 433 glasova za, 123 protiv i 28 suzdržanih, a ono se temelji na izvješću kojim je Parlament 2018. pokrenuo postupak iz članka 7. kako bi pružio pregled razvoja događaja u 12 problematičnih područja.
U izvješću se osudilo „namjerne i sustavne napore mađarske vlade” da ugrozi europske vrijednosti te smatra da mađarska Vlada krši načela vladavine prava. Većina zastupnika Europskog parlamenta tvrdi da se Mađarskoj trebaju oduzeti sredstva za oporavak sve dok zemlja ne postupi u skladu s preporukama EU-a i sudskim odlukama.
Ovim postupkom Europski parlament je proglasio državu u kojoj se redovito odvijaju demokratski izbori – nedemokratskom.
Zastupnici tvrde da bi Vijeće svakim daljnjim odgađanjem djelovanja u skladu s pravilima iz članka 7. za zaštitu vrijednosti EU-a u Mađarskoj i samo kršilo načela vladavine prava.
Europarlamentarci pozivaju Komisiju da u potpunosti iskoristi sve alate koji su joj na raspolaganju, a posebno Uredbu o proračunskoj uvjetovanosti. Budući da su vrijednosti EU-a posebno ugrožene ruskim ratom protiv Ukrajine i ruskim djelovanjem protiv EU-a, zastupnici također pozivaju Komisiju da se:
Financijski pritisak zbog LGBT skupina, migranata…
— Suzdrži od odobravanja mađarskog plana oporavka i otpornosti sve dok Budimpešta u potpunosti ne postupi u skladu sa svim relevantnim preporukama europskog semestra i dok ne provede sve relevantne presude Suda EU-a i Europskog suda za ljudska prava;
— Isključi iz financiranja kohezijske programe koji doprinose zloupotrebi sredstava EU-a ili kršenju vladavine prava; te da
— Postroži primjenu Uredbe o zajedničkim odredbama i Financijske uredbe kako bi se riješio problem politički motivirane zlouporabe EU sredstava.
Zastupnici Europskog parlamenta u prijevodu traže da Europska komisija izvrši financijsku ucjenu nad Mađarskom zbog političkih i ideoloških interesa EU-a. Tako Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj u priopćenju problematičnim navodi područja poput “ustavnog i izbornog sustava, neovisnosti pravosuđa, korupciji i sukobu interesa te slobodi izražavanja, što uključuje i medijski pluralizam. Problematične su i akademske slobode, sloboda vjeroispovijesti, udruživanja, prava na jednako postupanje, uključujući prava LGBTIQ osoba, manjina, kao i prava migranata, tražitelja azila i izbjeglica”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.