Britanski ministar vanjskih poslova Philip Hammond i visoka predstavnica Europske unije za vanjsku politiku i sigurnost Federica Mogherini te predsjednica jedne od udruga srebreničkih žena Munira Subašić u subotu su se pridružili brojnim osudama napada na predsjednika vlade Srbije Aleksandra Vučića tijekom njegova posjeta Srebrenici.
U izjavi šefa britanske diplomacije, koju je medijima dostavilo veleposlanstvo Ujeidnjenog Kraljevstva u Sarajevu, stoji kako je bilo iznimno važno to što se srbijanski premijer tijekom dana pojavio u Srebrenici kako bi ondje odao počast žrtavama genocida počinjenog 1995. godine.
“Osuđujem način na koji su neki pojedinci pokušali uništiti dostojanstvenost današnje komemoracije. Ne treba dopustiti da nas njihovi postupci odvuku od osjećanja koje je dijelila većina, a to je da države i narodi zapadnog Balkana trebaju ići naprijed kroz pomirenje i suradnju”, izjavioje Hammond.
Federacija Mogherini je svoje stajalište o izgredu u Srebrenici objavila na Twitteru.
“Solidariziram se s Vučićem koji je napravio povijesni potez svojom prisutnošću u Srebrenici. Mir se može izgraditi jedino na pomirenju”, objavila je Mogherini na svome profilu na društvenoj mreži.
Predsjednica udruge “Majke enklava Srebrenice i Žepe” Munira Subašić, koja je i osobno dočekala Vučića u Potočarima, izjavila je tijekom dana kako ju je teško pogodio napad na srbijanskog premijera jer je to ujedno bila uvreda svima koji su stradali u genocidu a pokopani su u memorijalnom komplesu u kojemu se izgred dogodio.
“Ovo nije napad na Vučića nego je napad na žrtve. Dvadeset godina čuvamo naše dostojanstvo i onda se nešto ovako dogodi”, kazala je ogorčena Subašić lokalnim medijima u BiH.
Predstavnice udruga koje okupljaju žene Srebrenice dočekale su prije podne Vučiča u Potočarima i ondje mu prenijele molbu da se založi za pomirenje.
U znak poštovanja darovale su mu “srebrenički cvijet” kao simbol počinjenog genocida kojega je on okačio na rever sakoa i nastavio ga nositi.
Heklani bijelo-zeleni cvijet već je godinama simbol solidarnosti sa obiteljima čiji su članovi stradali u srebreničkom genocidu.
Izvor: narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.