Europska unija nije “nepresušno vrelo” sankcija, a sankcije Rusiji moraju biti “primjerene i opozive”, rekao je u petak talijanski ministar vanjskih poslova Paolo Gentiloni.
“Europska unija nije nepresušno vrelo sankcija, sankcije su sredstvo, ali za postizanje političkog rješenja”, rekao je u Rimu na susretu sa stranim novinarima.
“Sankcije su nužno zlo, ali one ne donose rješenje automatski”, dodao je, istaknuvši da je Italija sudjelovala u tome “potpuno transparentno”, premda je pretrpjela ekonomsku štetu.
“Nismo opet u Hladnom ratu”, rekao je, istaknuvši da “komunikacijski kanali moraju biti otvoreni”.
No, dodao je, “ne možemo zatvarati oči pred stvarnošću, a to je povreda suvereniteta jedne zemlje”.
U tim okolnostima, “napredak dijaloga ovisi o spremnosti Rusije da provede ugovor iz Minska” o primirju, potpisan u rujnu, dodao je talijanski ministar čija zemlja trenutačno predsjeda EU-om.
U protivnom, pozivi na dijalog bit će tek “glas vapijućeg u pustinji”, kazao je.
Dodao je da se ovog tjedna u Baselu sastao s ruskim kolegom Sergejom Lavrovom koji ga je, rekao je Gentiloni, izvijestio o spremnosti Rusije da poštuje ugovor.
Ako Moskva ozbiljno želi poštovati taj ugovor, rekao je Gentiloni, moramo razmisliti o mogućnosti da sankcije budu “opozive i primjerene stanju na terenu”.
Ukrajinsko predsjedništvo i proruski separatisti proglasili su u četvrtak potpuni prekid vatre na pobunjeničkom istoku od 9. prosinca, što je još jedan pokušaj da se završe višemjesečne krvave borbe.
Ranija primirja, pa i ono nakon ugovora iz Minska 5. rujna, ipak nisu uspjela zaustaviti sukob na istoku Ukrajine u kojemu je po UN-ovim podatcima od travnja poginulo 4.300 ljudi.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.