Zastupnici u britanskom parlamentu odbacili su sa samo četiri glasa razlike vladin prijedlog kojim Velika Britanija iz EU-a izlazi 29. ožujka bez dogovora.
Glasovanje je završilo 312:308 u korist onih koji ne žele Brexit bez dogovora. Nije riječ o pravno obvezujućoj odluci te ona ne isključuje mogućnost da Ujedinjeno Kraljevstvo napusti Europsku uniju bez dogovora. Naime, iako se očekivalo da će parlament glasati protiv Brexita bez dogovora, velika je mogućnost da će do toga svejedno doći jer zasad nema dogovora o alternativi.
Podsjetimo, parlament je prije odbijanja Brexita bez sporazuma u dva navrata odbio podržati sporazumni Brexit premijerke May nazvan i mekim Brexitom. U zadnjem glasovanju odbijen puno čvršće nego li Brexit bez dogovora, odnosno s 391 glasom protiv i 242 glasa za.
Glasovanje koje ipak nije potvrdilo izlazak iz EU bez dogovora komentirao je jedan od vodećih konzervativaca Jacob Rees-Mogg.
“Živimo u sistemu zakona i prijedlog koji je usvojen u parlamentu ne nadjačava zakon. Postojeći Zakon o povlačenju obvezuje nas da iz EU izlazimo prema zakonu Ujedinjenog Kraljevstva, a čl. 50 toga zakona kaže da odlazimo 29. ožujka”, kazao je Rees-Mogg za Sky News.
“Ako bi parlamentarni prijedlozi izmišljeni noć prije promijenili naš zakon, živjeli bismo pod potpuno arbitrarnim sustavom vlasti, no na sreću nije tako. Parlamentarna volja može biti izražena samo kroz zakon. Parlamentarna volja ne izražava se prijedlogom koji je danas tu, a sutra ga nema”, istaknuo je i nastavio.
“Zakon se nije promijenio. Dakle, još uvijek idemo prema Brexitu bez dogovora, osim ako se ne dogode tri stvari. Vlada mora zatražiti odgađanje izlaska, EU mora odobriti odgodu, a zatim Vlada mora zakonskim instrumentom odrediti novi datum. To je proces”, zaključio je.
May je s druge stane ustvrdila da bi u slučaju da sporazum i treći put bude odbijen to moglo rezultirati dugom odgodom Brexita te čak i britanskim sudjelovanjem na izborima za Europski parlament u svibnju.
Kaotične sjednice parlamenta ovoga i prethodnih tjedana pokazuju duboke podjele među zastupnicima o tome kako se razići s Europskom unijom.
Glasanje kojim je odbačen Brexit bez dogovora zasad je simboličan jer je Britanija i dalje na putu izlaska 29. ožujka pošto bi se trebali usvojiti novi zakoni da se to spriječi.
Zastupnici će u četvrtak glasati o tome treba li zatražiti odgodu Brexita do 30. lipnja upravo zbog potrebne nove legislative.
May im je kazala da će EU podržati samo kratku odgodu i to ako zastupnici pristanu na njezin sporazum. “Bez toga, odgoda bi mogla biti dulja”, kazala je.
“Moguće je i da će Britanci morati na europske izbore”, kazala je.
“To ne bi bilo ispravno, ali ovaj dom se mora nositi s posljedicama odluka koje donosi”, kazala je.
Odluka britanske premijerke da sporazum o razlazu i treći put stavi glasanje vjerojatno će izazvati gnjev među mnogim zastupnicima jer ga ionako odavno smatraju mrtvim.
Glasanje mora biti održano do 20. ožujka jer dan poslije počinje europski summit.
Izvor: narod.hr/Sky News