Unutar Europske unije trenutačno traju pregovori o uvozu ukrajinskih žitarica nakon 15. rujna, kada istječe zabrana uvoza, ali Poljska i Mađarska najavile su da će neovisno o odluci Unije zadržati zabranu, javlja Remix.
Europska je komisija početkom svibnja potvrdila embargo na žitarice iz Ukrajine koji su uvele Poljska, Bugarska, Mađarska, Rumunjska i Slovačka. Zabrana uvoza trebala je trajati do lipnja, ali ga je Europska komisija produljila do 15. rujna.
Mađarska i Poljska svim silama nastoje zaštititi interese svojih poljoprivrednika
Mađarska vlada tvrdi da čini sve što je u njezinoj moći kako bi zaštitila interese mađarskih poljoprivrednika, Ako se ne postigne dogovor na razini EU, Mađarska je spremna uvesti zabranu na nacionalnoj razini, objavilo je mađarsko ministarstvo poljoprivrede.
>Ukrajina počela izvoziti žito preko Hrvatske
U odgovoru na upit lista Magyar Hírlap, mađarsko ministarstvo poljoprivrede napomenulo je da je tradicionalni put ukrajinskog izvoza žitarica nekada išao iz crnomorskih luka, uglavnom u zemlje izvan EU-a. Kao rezultat rata u Ukrajini, koji je doveo do blokada ukrajinskih crnomorskih luka, izvoz je skrenut na kopno.
Poljska, Rumunjska, Bugarska, Slovačka i Mađarska žele ograničiti uvoz ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine barem do kraja godine. Upozoravaju da uvoz iz Ukrajine ugrožava njihove proizvođače.
Mađarsko ministarstvo dodalo je da će tek nakon odluke EU-a o zabrani uvoza žitarica postati jasno hoće li zemlje najteže pogođene ukrajinskim dampingom žitarica odlučivati pojedinačno ili zajednički.
Poljska pretpostavlja da će EU ukinuti zabranu
Ni Poljska neće oklijevati donijeti zabranu uvoza žitarica iz Ukrajine ako Europska komisija odbije produljiti embargo, izjavio je poljski ministar razvitka Waldemar Buda. Buda je izjavio kako pretpostavlja da će Komisija ukinuti zabranu.
>Zašto je ukrajinsko žito unijelo nemir među zapadne saveznike
Poljska vlada poručila je da ne može dopustiti uvoz ukrajinskog žita u vrijeme kada su poljski poljoprivrednici upravo završili žetvu i trebaju prodati svoje proizvode.
Buda je također potvrdio da će se tranzit ukrajinskog žita u druge države Unije i u zemlje Afrike i Bliskog istoka nastaviti bez prekida. Koridori solidarnosti, koje je uvela Europska komisija, nastavit će se kako bi žito moglo teći u zemlje kojima je to potrebno.
Izvor: narod.hr