-->
Četvrtak, 9 siječnja, 2025
14.4 C
Zagreb
Pratite nas:

Njemačka se odrekla nuklearnih elektrana, a sada ima i problema s ugljenom zbog suša

Podijeli

Opadanje razine vode na rijeci Rajni zbog suše u Europi natjeralo je njemačke proizvođače električne energije da upozoravaju na manju proizvodnju zbog problema s opskrbom ugljenom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plića voda u ključnim riječnim prolazima znači da je teglenicama teže isporučit ugljen, što ugrožava sposobnost elektrana da izgrade zalihe prije zime. Njemačke komunalne tvrtke EnBW AG i Trianel GmbH prijavile su probleme s opskrbom, a prva je upozorila na smanjenje proizvodnje električne energije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Energetska kriza: Zašto Francuska forsira nuklearne elektrane?

Europske cijene ugljena za 2023. porasle su u prošlog tjedna za 2,2% na 320 dolara po toni — što je trostruko viša cijena nego u siječnju ove godine. Rajna je kritična žila kucavica u europskom opskrbnom lancu, budući da pruža trgovački put za robu poput ugljena, kemikalija i žitarica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U međuvremenu, potražnja za ugljenom raste jer proizvođači električne energije žele oživjeti zatvorena postrojenja na ugljen dok Rusija smanjuje protok prirodnog plina ali se istovremeno odriče nuklearnih elektrana.

Prema izvješću Reutersa, njemačka vlada upozorila je prošli tjedan da bi logistički problemi na rijeci mogli značiti da skladišta ugljena u južnoj Njemačkoj vjerojatno neće biti popunjena do zime.

Kao što je njemačko Savezno ministarstvo za ekonomska pitanja i klimatske akcije navelo u dokumentu: “Zbog vrlo smanjenog domaćeg transporta, akumulirane zalihe ugljena mogle bi brzo pasti.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još krajem 2021. mediji su prenijeli kako bi Njemačka trebala zatvoriti gotovo polovicu svojih nuklearnih kapaciteta prije kraja godine, čime će se dodatno opteretiti europske mreže koje se već nose s jednom od najgorih energetskih kriza u povijesti regije

Podjele u EU zbog nuklearne energije

Zatvaranjem Grohndea, Gundremmingena C i Brokdorfa, ostale su samo tri nuklearne elektrane u Njemačkoj, koje će biti isključene do kraja 2022. Osim pritiska na opskrbu, zatvaranjem se uklanja ključni izvor energije s niskim udjelom ugljika u zemlji u kojoj su štetne emisije u porastu.

Podsjetimo, Vladini dužnosnici iz deset zemalja Europske unije istaknuli su krajem 2021. kako je važno pojačati uporabu nuklearne energije kako bi se europski potrošači zaštitili od nestabilnosti cijena. S francuske strane tekst su potpisali ministar gospodarstva, financija i obnove Bruno Le Maire i ministar-delegat za industriju u ovom ministarstvu, Agnès Pannier-Ryunache… Podržali su ih premijeri, ministri gospodarstva i ministri energetike Rumunjske, Češke, Finske, Slovačke, Hrvatske, Slovenije, Bugarske, Poljske i Mađarske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska unija u sklopu svoje strategije o energetskoj tranziciji namjerava, osim fosilnih goriva, postupno istisnuti i nuklearnu energiju iako je ona, zapravo, najčišći oblik energije, s daleko najmanjom emisijom štetnih plinova u atmosferu.

Njemačka je u sklopu navedene strategije najavila potpuno zatvaranje svih svojih nuklearnih centrala do 2030. godine. Međutim ne gledaju svi u EU jednako na pitanje nuklearne energije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Reuters

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci