Prema riječima njemačkog kancelara Olafa Scholza, ruska invazija na Ukrajinu “predstavlja prekretnicu u povijesti našeg kontinenta”. Zbog Njemačku čekaju povećana ulaganja u obranu i militarizacija Europe. Međutim, rat u Ukrajini vjerojatno je potkopao snove o “neutralnoj Njemačkoj”. S obzirom na veličinu njezina gospodarstva u odnosu na susjede, izdvajanje više od 2 % BDP-a za obranu učinit će njemačku vojsku najvećom u Europi.
A to može dovesti do velikog disbalansa među članicama Europske unije.
> Ugledni američki vojni analitičar: Putin namjerava presjeći Ukrajinu, oni trebaju pomoć
Rat u Ukrajini mijenja Njemačka ulaganja u vojsku
Njemačka, najjače europsko gospodarstvo, proteklih godina našla se na udaru kritika Sjedinjenih Država i drugih saveznika u NATO-u jer ne ulažu dovoljno u obranu. Na sastanku NATO-a 2014., bivša kancelarka Angela Merkel obećala je povećanje vojnih rashoda zemlje na više od 2 posto njezina BDP-a do 2024. godine. Ali kasnije je rekla da zemlja neće ispuniti taj cilj sve do dugo nakon dogovorenog vremenskog okvira.
Napad Rusije na Ukrajinu sve je promijenio.
“Osnovat ćemo poseban fond vojske ‘Bundeswehra'”, rekao je kancelar Scholz. Dodajući da će se proračun koristiti za investicije i projekte naoružanja. Taj posebni vojni fond trebao biti zapisan u ustav.
Rat u Ukrajini naveo je Njemačku da poveća vojnu potrošnju i modernizira oružane snage. To je značajna promjena u vanjskoj politici najjače europske ekonomije. Napuštajući posthladnoratovski stav, kancelar Njemačke je najavio izdvajanja koja će od ove države napraviti zemlju koja izdvaja najviše novaca za vojsku u Europi, piše slobodnaevropa.org
Njemačka odlučila promijeniti vanjsku politiku
Njemačka je odlučila pojačati svoju ulogu velike globalne sile s vanjskom politikom koju podržava snažna vojska. To nije bilo moguće od završetka II. svjetskog rata.
Njemački kancelar Olaf Scholz najavio je dramatično povećanje izdvajanja za vojsku. Dogodilo se to zbog ruske invazije na Ukrajinu. Govor je to koji je označen povijesnim i koji je znak promjene paradigme u njemačkoj vanjskoj i obrambenoj politici.
Sholz je rekao da će Njemačka od sada ulagati više od 2% ekonomske proizvodnje u obranu. Odluka dolazi nakon godina otpora molbama NATO saveznika da to učini. Osnivaju i fond od 100 milijardi eura da ponovo opreme vojsku.
Ovisnost Njemačke o ruskom plinu
On je iznio planove za smanjenje ovisnosti Njemačke od Rusije za polovicu njenih potreba za plinom. To daje nadu da bi Berlin mogao razmotriti geostrateške probleme u svim svojim trgovinskim odnosima.
“Putinov rat” je označio prekid u njemačkoj vanjskoj politici, rekao je Scholz u Bundestagu. Dodajući da je “uvjet što je moguće više diplomacije, ali bez naivnosti”.
“Ovaj povijesni govor označava veliku promjenu u njemačkoj vanjskoj politici”, rekao je Thorsten Benner iz Globalnog instituta za javnu politiku (GPPi).
“To je početna točka za dalje temeljno preispitivanje njemačke nacionalne sigurnosne strategije koja će također morati uključiti izazove koje predstavlja Kina u dvojcu s Rusijom.”
(…)
> 20-godišnja ukrajinska tik tokerica objavljuje videozapise rata, ima milijune pregleda
Problem “pacifista” Zelenih
Nova vladajuća koalicija Njemačke obećala je, kada je preuzela dužnost, da će voditi vanjsku politiku koja se temelji na vrijednostima koje odražavaju rastuću zabrinutost zbog porasta autoritarizma u svijetu i prijetnje koje predstavljaju strateški rivali poput Kine.
Međutim koalicija, koja uključuje Zelene, proizašle iz “pacifističkog pokreta” 1960-ih, i fiskalno nastrojenih Slobodnih demokrata, – nije se obvezala na povećanje izdataka za obranu kako bi podržala snažniju vanjsku politiku.
Također se našla na udaru kritika zbog odbijanja isporuke oružja Ukrajini s obzirom na njemačke stavove izvoza oružja u zone sukoba.
Sve se to promijenilo sada.
Veliki fond za izgradnju vojske
Scholz je nedavno rekao da će Njemačka isporučiti Ukrajini 1.000 komada protutenkovskog oružja i 500 Stinger raketa zemlja-zrak iz svojih vojnih zaliha.
On je najavio novi fond od 100 milijardi eura – vrijedan duplo više od prošlogodišnjeg budžeta za obranu – za modernizaciju vojske. To uključuje kupnju naoružanih dronova i novih borbenih aviona.
“Jasno je da moramo znatno više ulagati u sigurnost naše zemlje kako bismo zaštitili našu slobodu i našu demokraciju”, rekao je na hitnoj sjednici Donjeg doma parlamenta Bundestaga.
“Potrebni su nam avioni koji lete, brodovi koji plove i vojnici koji su optimalno opremljeni za svoje misije.”
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr/slobodnaevropa.org
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.