Srijeda, 22 siječnja, 2025
0.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Obrana traži oslobađajuću presudu za Ratka Mladića

Podijeli

Obrana generala Ratka Mladića zatražila je u utorak pred sudskim vijećem Haškog suda (ICTY) oslobađajuću presudu za bivšeg zapovjednika Vojske Republike Srpske Ratka Mladića, optuženog za organizirane zločine i progon Bošnjaka i Hrvata tijekom rata u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mladićev odvjetnik Dragan Ivetić rekao je u završnoj riječi obrane na suđenju Mladiću kako bi “jedino fer bila oslobađajuća presuda”, ustvrdivši da tužiteljstvo ICTY-ja nije ispunilo svoju obvezu i dokazalo Mladićevu krivnju, izvijestili su beogradski eketronički mediji iz Den Haaga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tužiteljstvo je u završnoj riječi prošlog tjedna zahtjevalo za Mladića doživotni zatvor, uz obrazloženje da bi kraća kazna bila “uvreda za žrtve, žive i mrtve, kao uvreda za pravdu”.

Mladićevo ratno djelovanje i zločini u Hrvatskoj za koje nikada nije odgovarao

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mladićev odvjetnik za tužiteljstvo ICTY-a rekao je kako radi “kao da prikriva zločine koje su snage muslimanskog ratnog lidera Alije Izetbegovića počinile nad stanovništvom Sarajeva”, a Izetbegovića okrivio za izbijanje rata u Sarajevu, podsjetivši na njegove riječi kako je “spreman žrtvovati mir za suverenu BiH”, prenose beogradski mediji.

“Optužba da je VRS neselektivno granatirala i gađala snajperima civile u Sarajevu je mit”, ustvrdio je Mladićev odvjetnik.

On je naglasio da je i jedinog preživjelog svjedoka kojeg je Tužiteljstvo ICTY-a izvelo tijekom suđenja – Fadilu Tarčin, koja je u vrijeme napada imala 16 godina, teško ranila granata koju su ispalile Izetbegovićeve snage, a ne vojska kojom je zapovjedao general Mladić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mladić je, po riječima odvjetnika Ivetića, više puta zabranio Sarajevsko-romanijskom korpusu da puca ukoliko to nije apsolutno neophodno, poglavito tijekom brojnih primirja, kako bi političarima “dao šansu da pronađu mirovno rješenje”.

Obrazlažući zašto tvrdi da je “mit o granatiranju i gađanju iz snajpera Sarajeva” bio toliko važan, Ivetić je ustvrdio da je muslimanska strana granatirala i snajperima gađala vlastiti narod.

“To je posvjedočio i komandant UNPROFOR-a Michael Rouse koji je u izvješću napisao da na tramvaje u Sarajevu puca ‘tajna muslimanska policija”, rekao je Ivetić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je u završnoj riječi kategorično ustvrdio kako nije bilo udruženog zločinačkog pothvata s ciljem teroriziranja stanovništva Sarajeva i ocijenio kao teoriju zavjere tvrdnju optužbe da je general Mladić civilima u Sarajevu uskraćivao humanitarnu pomoć, vodu, struju i plin.

Odgovore na argumente suprotne strane tužitelji i obrana razmijenit će u srijedu, a prema okvirnom planu Tribunala, prvostupanja presuda generalu Ratku Mladiću trebala bi biti izrečena do studenog 2017. godine.

Tko je Ratko Mladić – bivši zapovjednik vojske bosanskih Srba?

Bivšeg zapovjednika VRS tužiteljstvo ICTY optužilo je za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata diljem BiH, dugotrajnu opsadu i teror nad građanima Sarajeva, te uzimanje pripadnika međunarodnih snaga UN-a (UNPROFOR) za taoce tijekom rata u BiH od 1992. do 1995.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tužitelji su u završnoj riječi tvrdili kako je tijekom suđenja dokazano sudjelovanje Mladića u udruženom zločinačkom pothvatu nasilnog stvaranja srpske države na terotoriju BiH, čiji je bio jedan od protagonista, a za zlodjela zatražili kaznu doživotnog zatvora.

Suđenje Mladiću počelo je u svibnju 2012. godine, nakon što je godinu dana ranije uhićen u vojvođanskom selu Lazarevu, nakon bijega i skrivanja dugog 12 godina, poslije kojeg je izručen u Den Haag.
Za iste zločine za koje ICTY tereti Mladića, Radovan Karadžić je pred ICTY-jem nepravomoćno osuđen na 40 godina zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Hina

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

2 KOMENTARI

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci