– EU spreman dodatno se angažirati na najvišoj razini s predstavnicima političkih stranaka u BiH kako bi se postigao dogovor o izbornom zakonu. Ovo je konstruktivan doprinos Hrvatske, prijateljski napor, napor zemlje koja dobrosusjedski i dobronamjerno dala poticaj cijelom EU da se pronađe rješenje koje će omogućiti stabilnu i funkcionalnu BiH, u kojoj se svi dobro osjećaju, u kojoj su sva tri naroda ravnopravna, rekao je premijer Andrej Plenković novinarima uoči sastanka Europskog vijeća u Bruxellesu.
Strateški kompas
Izjavio je da je Vijeće prihvatilo zaključke koji se odnose na BiH, a odobren je i strateški kompas usvojen na sastanku ministara vanjskih poslova početkom tjedna. Napomenuo je da je strateški kompas dokument koji daje okvir politike EU-a na području obrane i sigurnosti i svih izazova s kojima je suočena Eurapa, ali i svijet. Posebno je važno da je na prijedlog Hrvatske u dijelu koji se referira na BiH istaknuta ravnopravnost konstitutivnih naroda u BiH, rekao je. Smatramo da je na taj način cijela EU prepoznala ustavnu arhitekturu BiH, rekao je premijer, prenosi HRT.
Konstruktivan doprinos Hrvatske
– U zaključcima se daje signal da je EU spreman dodatno se angažirati na najvišoj razini s predstavnicima političkih stranaka u BiH kako bi se postigao dogovor o izbornom zakonu. Ovo je konstruktivan doprinos Hrvatske, prijateljski napor, napor zemlje koja dobrosusjedski i dobronamjerno dala poticaj cijelom EU da se pronađe rješenje koje će omogućiti stabilnu i funkcionalnu BiH, u kojoj se svi dobro osjećaju, u kojoj su sva tri naroda ravnopravna, rekao je Plenković novinarima.
> Čović o još jednom neuspjehu pregovora u BiH: Teško će se naći suglasje sa SDA
– Čini mi se da smo i sa zaključcima u ponedjeljak i sa sinoćnjom raspravom gdje sam bio uvodničar i gdje je jako puno kolega interveniralo, dobili paket u dva koraka koji je snažan poticaj liderima u BiH da ulože još malo napora kako bismo ostvarili i zemlja funkcionirala dobro, na dobrobit svih njenih građana, kazao je Planković.
Faza izborne kampanje
Na upit o vijesti da su u Domu naroda BiH glasali protiv sankcija Ruskoj Federaciji, Plenković je rekao:
– Mislim da su oni to dobro objasnili. BiH polako dolazi u fazu izborne kampanje, koliko shvaćam, radi se o njihovom zastupniku iz redova SDP-a koji je sam od sebe pokrenuo inicijativu da baš on bude glavni inicijator politike BiH kako se uskladiti s režimom sankcija prema Rusiji. Ovdje je bila jedina utakmica tko je taj koji će to podržati. Hrvati u BiH su vrlo jasno podržali cijeli paket restriktivnih mjera EU-a, a danas će na presici to i objasniti. Moramo prije skakanja u zaključke sve detaljno ispitati. Ja ne bih da mi netko iz oporbe diktira ključni politički tempo ključnih pitanja u Saboru, komentirao je Plenković.
“U trenutku može doći do sigurnosnog problema”
– Kada je tema BiH bila tema na Europskom vijeću, gotovo nikada. Nametnuli smo je u ključnom trenutku, u svjetlu ruske agresije na Ukrajinu, u svjetlu velikih sigurnosnih izazova i činjenice da živimo na jugoistoku Europe gdje u trenutku može doći do sigurnosnog problema i zato smo rekli svim partnerima da je sada trenutak da se cijeli EU vanjskopolitički angažira, da napravi dodatni pritisak, napor i poticaj kako bi se postigao dogovor o limitiranim izmjenama ustava i o izbornom zakonu i na taj način omogući funkcionirati zemlje, rekao je Plenković.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/HRT