SAD i Europska unija najavili su veliki dogovor o ukapljenom prirodnom plinu, u pokušaju da smanje oslanjanje Europe na rusku energiju.
Sporazumom će SAD osigurati Europskoj uniji najmanje 15 milijardi dodatnih kubnih metara goriva – poznatog kao LNG – do kraja godine.
Blok je već rekao da će smanjiti upotrebu ruskog plina kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu.
Rusija opskrbljuje oko 40 posto potreba EU za plinom
Rusija trenutno opskrbljuje oko 40% potreba EU za plinom.
Smanjenje ovisnosti značit će povećanje uvoza i stvaranje više obnovljive energije.
Dugoročni cilj je osigurati, barem do 2030., oko 50 milijardi kubičnih metara američkog plina godišnje, u odnosu na prošlogodišnje 22 milijarde kubičnih metara.
Dogovor je najavljen u petak tijekom trodnevnog posjeta američkog predsjednika Joea Bidena Bruxellesu.
> INA počela proizvodnju iz nove bušotine IKA-B na Sjevernom Jadranu
> Od 1. travnja plin za kućanstva skuplji od 10 do 23 posto
Biden i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen razgovarali su o invaziji Rusije na Ukrajinu i ponudili novu podršku Kijevu.
“Putin koristi ruske energetske resurse kako bi prisilio i manipulirao svojim susjedima”, rekao je Biden novinarima u Bruxellesu, prenosi BBC. “Iskoristio je zaradu za pogon svog ratnog stroja.”
“Ispravno s moralnog stajališta”
Rekao je da će dugoročne koristi od sporazuma SAD-a i EU nadmašiti kratkoročnu bol koju bi smanjenje isporuke ruskog plina izazvalo.
“Znam da će eliminacija ruskog plina imati troškove za Europu, ali to nije samo ispravna stvar s moralnog stajališta, već će nas staviti na mnogo jaču stratešku osnovu.”
Predsjednica von der Leyen je rekla: “Želimo, kao Europljani, diverzificirati se od Rusije prema dobavljačima u koje vjerujemo da su prijatelji i koji su pouzdani.”
Istaknula je da ciljnih 50 milijardi kubičnih metara godišnje “zamjenjuje jednu trećinu ruskog plina koji danas ide u Europu. Dakle, sada smo na pravom putu da se diverzificiramo od ruskog plina.”
Visoke cijene
Rat Rusije s Ukrajinom pomogao je gurnuti cijene energije na rekordno visoke razine.
Cijene energije su rasle već prije invazije dok su se gospodarstva počela oporavljati od Covid krize.
Invazija na Ukrajinu potaknula je EU da obeća da će ove godine smanjiti upotrebu ruskog plina za dvije trećine povećanjem uvoza iz drugih zemalja i povećanjem obnovljivih izvora energije.
Bijela kuća je poručila da se veća energetska učinkovitost može odmah postići povećanjem upotrebe pametnih termostata i toplinskih pumpi.
Korištenje obnovljivih izvora
EU je priopćila da smanjenje uštede energije u domovima može zamijeniti 15,5 milijardi kubnih metara ove godine i da ubrzana primjena vjetra i sunca može zamijeniti 20 milijardi kubnih metara.
Cilj EU-a je uštedjeti 170 milijardi kubičnih metara do 2030. kroz energetsku učinkovitost i korištenjem obnovljivih izvora energije.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/BBC