Poljska vladajuća stranka Pravo i pravda (Prawo i Sprawiedliwość) najavila je povećanje ionako izdašnog dječjeg doplatka, čime se izravno utječe na smanjenje socijalnih slučajeva.
Novinar Goran Andrijanić, koji živi u Poljskoj i radi za ondašnje medije, objavio je na Facebooku kako je PiS nedavno na stranačkom saboru predočio nekoliko točaka svoga izbornog programa, među kojima je i odluka o povećanju subvencija za svako dijete do 18 godina s 500 na 800 zlota. Parlamentarni izbori u Poljskoj održat će se ove jeseni.
Dječje siromaštvo u Poljskoj praktički eliminirano
Andrijanić piše kako je “500+“ vjerojatno “jedno od najvažnijih postignuća dvaju mandata PiS-a. Osim što je značajno redistribuirala društveno bogatstvo i smanjila socijalni jaz, ta je mjera praktično eliminirala dječje siromaštvo u Poljskoj”. Napominje kako time međutim, unatoč očekivanjima”, nisu u znatnoj mjeri smanjeni negativni demografski trendovi.
Socijalni poticaji, čini se, za PiS predstavljaju vješt predizborni potez, ali nakon dobivenih izbora obećanja se ispunjaju i doista mijenjaju socijalnu sliku zemlje.
Program “500+“ najavljen je u predizbornom programu stranke uoči izbora 2019. i nakon izbora postao simbol nove socijalne politike u Poljskoj. Sukladno tome, roditelji za svako dijete do 18 godina mjesečno dobivaju 500 zlota, preračunato oko 110 eura. Takav dječji doplatak u Poljskoj u prosjeku odgovara povećanju plaće za deset posto. Prema nekim analizama, od njegova uvođenja krajnje siromaštvo u Poljskoj smanjilo se za gotovo petinu.
Socijalne mjere kao izborna strategija PiS-a
PiS je nakon dolaska na vlast donio pojačao mjere socijalne zaštite, a uz povećani dječji doplatak povećane su i državne mirovine i najniže plaće, a snižena je dobna granica za odlazak u mirovinu.
>Dvadeset hrvatskih intelektualaca podržalo Poljsku: ‘Tijela EU iskorištava se za napad na državu članicu i demokratski izabranu vlast‘
Najavljeno povećanje dječjeg doplatka s 500 na 800 zlota, u slučaju ponovne pobjede PiS-a, značilo bi dodatno snažno poboljšanje socijalne slike poljskog društva.
Andrijanić piše kako je riječ o ostvarenju poljske ideje solidarnosti, koji ne samo što pomaže roditeljima u podizanju djece, nego omogućuje i pravednije odnose na tržištu rada i pravednije društvene odnose. Tvrdi kako su poslodavci primorani vrijednim zaposlenicima dati veće plaće jer bi ih u protivnom izgubili, jer zaposlenici upravo zbog visokog dječjeg doplatka nisu prinuđeni raditi za niska primanja.
Nadalje, Andrijanić kaže kako je program “500/800+“ jedinstvena pojava u srednjoj Europi nakon nepravda nastalih pretvorbom koja je uslijedila padu komunizma. “PiS je jedina stranka koja nije pristala na narativ po kojemu jest tako kako jest i po kojemu čitavi dijelovi društva moraju ostati na ekonomskoj i kulturološkoj margini”.
Poljska ideja solidarnosti
Program dječjeg doplatka ostvarenje je “specifično poljske ideje Solidarnosti i njezine političke tradicije koja spaja, s jedne strane, ljubav prema slobodi, a s drugije svijest da bez istinske ravnopravnosti takva sloboda ne može biti u društvu ostvarena. Na isti način na koji bez ravnopravnosti nema prave demokracije, kako je to nedavno primijetio Jarosłav Kaczyński”, zaključuje Andrijanić.
>Poljski parlament izglasovao – Država će kontrolirati utjecaj aktivističkih skupina u školama
“Ja, kao poljski porezni obveznik, mogu napisati samo jedno: Spreman sam investirati svoje novce u tu borbu upravo zbog dobra moje djece i unuka. U nadi da će živjeti u boljem i pravednijem društvu nego njihov otac i djed. Osim toga, ovaj put barem znam kamo idu moji novci”, poručio je na kraju objave.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.