Kad je talijanski predsjednik Giorgio Napolitano podnio ostavku 14. siječnja, premijer Matteo Renzi obećao je brz i gladak izbor nasljednika, suprotno dosadašnjoj praksi.
Subotnjim izborom ustavnog suca Sergia Mattarelle ispunio je obećanje, potpuno se pridržavajući samonametnog roka da će stvar riješiti do kraja siječnja.
No njegov je uspjeh puno većih razmjera.
Za talijanski informativni portal Il Post, mlađahni talijanski premijer “ubio je deset muha jednim udarcem”, ostvarivši pobjedu usporedivu s njemačkim slamanjem Brazila u polufinalu prošlogodišnjeg svjetskog prvenstva.
Četrdesetogodišnji Renzi, koji je dužnost preuzeo prije manje od godine dana, ujedinio je svoju Demokratsku stranku (PD), pronašao predsjednika države koji mu neće smetati, dokazao da se ne mora oslanjati na pomoć vođe oporbe Silvija Berlusconija da progura važne stvari kroz parlament, a usput je i treći blok po snazi u parlamentu, protuestablišmentski pokret Pet zvijezda komičara Beppa Grilla, ostavio potpuno izvan igre.
Renzi je ušao u igru izbora predsjednika države usred očekivanja da će morati sklopiti kompromis s Berlusconijem i vratiti mu uslugu za to što je osigurao da vladina reforma izbornog sustava prođe u oba doma parlamenta.
Izgledi da će o najvišem političkom uredu u državi morati pregovarati s osuđenim neplatišom poreza Renzija bi bili izložili napadima lijevog krila PD-a, gdje ga mnogi ne vole. A Berlusconija još manje.
Umjesto toga Renzi je uspio okupiti cijeli PD oko Mattarelle, bivšeg demokršćanina koji ima povijest sukoba s Berlusconijem.
Na predsjedničkim izborima prije dvije godine dio zastupnika PD-a nije poštovao stranačku stegu i sabotirao je izbor dvaju kandidata lijevog centra za predsjednika države. U političkom kaosu koji je nastao Napolitano je bio prisiljen prihvatiti još jedan mandat jer mu izbor nasljednika nije bio na vidiku.
“Svima nam je bilo jasno da moramo izbjeći nered kakav je bio prije dvije godine”, rekla je zastupnica PD-a Laura Garavini, odavši Renziju priznanje što je stranku održao na okupu.
Ovaj put je Berlusconijeva stranka Forza Italija izgledala kao u rasulu. Bivši premijer se naljutio što je Renzi samostalno izabrao predsjedničkog kandidata i tražio da se glasa za nekog drugog, ali te je zahtjeve premijer mirno ignorirao.
Giovanni Orsina, profesor na rimskom fakultetu LUISS, kaže da je Berlusconi fatalno pogriješio kad je ovoga mjeseca pomogao Renziju u prolasku novog izbornog zakona u Senatu, izgubivši time sve adute za političko cjenkanje s Renzijem prije predsjedničkih izbora.
“Očekivao je nešto zauzvrat. Ali Renzi je dobar političar, a dobrim političarima ne treba vjerovati, to smo vidjeli tisuću puta”, rekao je Orsina, podsjetivši da je Renzi došao na čelo stranke i vlade tako što je zabio nož u leđa svojem prethodniku Enricu Letti.
Orsina tvrdi da je Berlusconi bio u “dramatičnoj, patetičnoj iluziji” kad je pretpostavio da će Renzi pristati na izbor predsjednika koji bi nekako mogao riješiti Berlusconijeve pravne probleme.
Zastupnici Forze Italije sugerirali su da bi se ta konzervativna stranka mogla osvetiti kad Renzi idući put zatraži njezinu pomoć u parlamentu, ali takav potez, koji bi mogao izazvati i prijevremene izbore, bio bi kontraproduktivan s obzirom na trenutačno katastrofalan rejting Berlusconijeve stranke.
Mattarelli je u četvrtom krugu glasanja bila potrebna samo natpolovična većina izbornika, njih 505, ali je završno brojanje pokazalo da je dobio gotovo dvotrećinskih 665 glasova. Nedostajalo ih je samo osam. Uz novog predsjednika su, što je još jedan Renzijev uspjeh, na koncu stale i dvije stranke desnog centra, među kojima i ona nekadašnjeg Berlusconijeva suradnika Angelina Alfana.
Renzi, glavni sponzor Mattarelline kandidature, napisao je na twitteru: “Sretno, predsjedniče Mattarella! Živjela Italija!”. A novom su predsjedniku, prvom katoliku na toj dužnosti od 1999., već čestitali papa Franjo i predsjednici Rusije, Njemačke, Francuske i EU-a.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.