Utorak, 11 veljače, 2025
3.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Slovenci će rad zastupnika mjeriti i analizirati “parlametrom”

Podijeli

Podijeli

Skupina mladih slovenskih programera izradila je aplikaciju “parlametar”, za čiji je razvoj na javnom natječaju Googla dobila financijski poticaj od 300.000 eura, koja novinarima i široj javnosti omogućuje bolje praćenje i analizu rada parlamenta, odnosno aktivnosti, glasovanja i govora svih 90 zastupnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ekipa stručnjaka neprofitne ustanove “Danas je novi dan”, koja je osnovana 2012., aplikaciju je razvijala dvije godine, a aktivirana je ovog tjedna. Njeni autori vjeruju da će se aplikacijom koristiti novinari i građani zainteresirani za politiku, ali i kolege programeri koji bi sustav mogli unaprijediti te njihova iskustva primijeniti na sistematiziranje i osmišljavanje ostalih javnih baza podataka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preko aplikacije Parlameter.si na jednostavan se način može doći do podataka o tome kako je koji zastupnik glasovao, zastupnike je moguće grupirati prema riječima koje najčešće koriste, prema temama kojima se eksponiraju, zakonima za koje su glasovali, prema postotku prisutnosti na sjednicama i na druge načine te ih tako efikasno i ažurno kontrolirati.

Aplikacija, primjerice, omogućuje da se zastupnici grupiraju prema interesnim skupinama, a ne stranačkim bojama, jer se analizira u kojim su slučajevima glasovali u suprotnosti sa strankom kojoj pripadaju, čime je unaprijed moguće otkriti stranačke “disidente” ili političke tendencije i previranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svaki od 90 zastupnika ima na parlametru svoj profil koji se može pretraživati. Program omogućuje analize i grupiranje na osnovi sadržaja svih transkripata, zaključaka i dokumenata parlamenta, kao i govora pojedinih zastupnika, na osnovi službenog transkripta koji se stalno osvježava.
Nova aplikacija koristi se bazom podataka koji su i do sada bili javno dostupni na mrežnoj stranici parlamenta, ali u nesistematiziranu obliku koji nije omogućavao analizu.

“Mi smo već dostupne podatke osmislili i vizualizirali”, rekli su autori predstavljajući aplikaciju. Vjeruju da će udruge civilnog društva, u suradnji s programerima, s vremenom na sličan način obraditi te učiniti lako dostupnim za zainteresirane građane i sve ostale baze podataka kojima raspolaže država, a javnog su karaktera i važne su za javnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Hina

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci