Slovenska vlada ukinula je pravo učenika da sami pišu ispričnice za izostanak s nastave nakon što sa 18 godina postanu punoljetni, kao i odredbu da roditelji bez njihove suglasnosti ne mogu dobiti uvid u ocjene, prenijeli su u petak mediji.
Novi zakon o srednjim školama ponovo izjednačava tretman maloljetnih i punoljetnih učenika, i to na prijedlog ministarstva obrazovanja koje je utvrdilo da se u protekloj školskoj godini broj izostanaka u školama zbog liberalizacije sistema znatno povećao, a ocjene u isto vrijeme pogoršale.
Od iduće se školske godine tako sve vraća na stari “režim”, a mediji tvrde da se potvrdilo kako je zakonsko razlikovanje između punoljetnih i maloljetnih učenika bila pogreška za koju je kriva prijašnja vlada.
Nije razumno da netko sam sebi piše ispričnicu. Ako ja ne mogu na posao, potvrdu da sam bolestan mi mora napisati liječnik ili me opravdati neka treća osoba, kazao je za medije povodom zakonskog prijedloga koji još treba potvrditi parlament ministar obrazovanja Jernej Pikalo.
Maja Makovec Brenčič, ministrica obrazovanja u bivšoj vladi Mire Cerara, uvela je različit tretman maloljetnih i punoljetnih učenika u odnosu na roditelje, s interpretacijom da se tako štite osobni podaci punoljetnih, u skladu s europskom uredbom o zaštiti osobnih podataka GDPR.
Novi ministar pak tvrdi kako je to diskriminiralo roditelje jer da oni po obiteljskom zakonu imaju “produžena roditeljska prava” i nakon što djeca postanu punoljetna, pa ih tako ih i dalje moraju uzdržavati i za njih brinuti.
Izvor: narod.hr/hina