Slovenski biskupi u utorak su vjernike i građane pozvali da u nedjelju na parlamentarnim izborima svoj glas daju onim kandidatima koji se zauzimaju za ljudsko dostojanstvo i kršćanske vrijednosti te slobodu djelovanja vjerskih zajednica.
“Želimo li na pravi način pokazati brigu za budućnost naše domovine, onda su ovi izbori za zastupnike u Državnom zboru od izuzetnog značenja i prilika da odgovornim glasovanjem iskoristima naše pravo i ispunimo građansku dužnost”, navodi se u pozivu građanima i vjernicima da se odazovu na izbore o kojima ovisi sastav budućeg parlamenta i nove vladajuće koalicije.
Kako se navodi u izjavi Slovenske biskupske konferencije što ju je potpisao njen predsjednik i ljubljanski nadbiskup Stanislav Zore, birači a osobito vjernici trebali bi svoj glas na izborima dati onim strankama i kandidatima koji se zauzimaju za vrijednosti pravičnosti, ljudska prava i dostojanstvo, solidarnost s potrebitima, poštovanje ljudskog života i bračne zajednice, te za vladavinu prava koja se odnosi na sve ljude.
Uz to, slovenski katolički bisupi navode u svojoj izjavi kako je za svaku demokraciju, pa tako i onu u Sloveniji, važno da politika poštuje vjerske slobode i uredi djelovanje vjerskih zajednica, te da je participacija u izbornom procesu dužnost i pravo svakog kršćanina koji želi da političari osiguraju uvjete za slobodno djelovanje crkve.
Slovenci u nedjelju, na osmim parlamentarnim izborima od uspostavljanja nezavisne države, biraju 90 zastupnica i zastupnika u 90-članskom parlamentu, Državnom zboru.
Politički utjecaj lokalne katoličke crrkve u Sloveniji manji je nego u nekim tradicionalno katoličkim zemljama poput Poljske ili Italije, makar je više od 80 posto stanovništva katoličke vjeroispovjesti, ali nije beznačajan.
Crkva se u političkim pitanjima obično ne izjašnjava, osim ako je riječ o moralnim pitanjima ili stvarima crkvene doktrine, pa je tako zadnjih nekoliko godina na referendumskim inicijativama podržavala udruge koje su bile protiv legalizacije gay brakova i priznanja mogućnosti usvajanja djece od istospolnih parova, a zagovarala bračnu zajednicu muškarca i žene i tradicionalnu obitelj kao zajednicu muškarca sa ženom i djecom.
U načelu, stranke desnog centra jače su u ruralnim i prigradskim sredinama gdje je utjecaj crkve jači.
Na ovogodišnjim izborima nastupa i stranka Nova Slovenija (NSI), demokršćanske orijentacije, čiji lider Matej Tonin u načelu ne isključuje ni mogućnost sudjelovanja u mješovitoj koaliciji u kojoj bi dominirao lijevi centar, ako bi izbori pokazali takav rezultat.
Predizborne ankete početkom tjedna međutim i dalje pokazuju da bi relativnu većinu mandata u novom parlamentu mogla osvojiti Slovenska demokratska stranka (SDS) Janeza Janše (SDS), čiji je koalicijski potencijal smanjen jer je većina stranaka ljevice ustvrdila da s njom neće koalirati jer je smatraju strankom “radikalne desnice”.
Izvor: Hina/mh