Slovenski mediji prenose u srijedu vijesti iz haške sudnice u manjem obujmu nego li je bio slučaj kod izricanja presude bivšem zapovjedniku bosanskih Srba Ratku Mladiću, ističući kako su uglavnom potvrđene prvostupanjske presude šestorici visokih predstavnika Herceg-Bosne te javljajući o prekidu do kojega je došlo tijekom izricanja presuda.
Nakon što mu je predsjedatelj sudskog vijeća Carmel Agius kazao da mu je potvrđena presuda od 20 godina zatvora zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti bivši načelnik glavnog stožera HVO-a Slobodan Praljak kazao je da nije ratni zločinac i da odbija takvu presudu te je iz bočice koju je primaknuo usnama popio supstanciju za koju je njegova odvjetnica rekla da je otrov, nakon čega je izricanje drugostupanjskih presuda prekinuto, objavili su Slovenska tiskovna agencija STA i Slovenski radio.
Kako navode njihovi izvjestitelji iz Haaga i Bruxellesa, sudsko je vijeće uglavnom potvrdilo prvostupanjske presude te potvrdilo ranije stajalište da se je u BiH odvijao “međunarodni konflikt”.
Komentara presuda izrečenih optuženim Hrvatima iz BiH u ovdašnjim medijima još nema, iako se mogu naslutiti iz brojnih tekstova koji su objavljeni u najavama izricanja presude.
Ljubljansko “Delo” tako u srijedu u svom osvrtu navodi da je haaški sud tijekom svog rada sklapao “kompromise”, da njegove presude često postaju predmetom “političke manipulacije”, a kao i obično slovenski mediji iznose sumnje da će presude donijeti punu satisfakciju žrtvama ili osigurati trajan mir.
“Srbija je oslobođena krivnje za neposrednu upletenost u rat u BiH i za genocid, među ostalim i zato jer Haški sud, na želju Beograda, nije uzeo u obzir dokumente koji svjedoče o povezanosti Slobodana Miloševića i Srbije s genocidom u Srebrenici i njihovoj upletenosti u rat u BiH”, navodi list u osvrtu uoči izricanja presude “šestorki”.
List ukazuje na apsurdnost pozicije u kojoj će se naći Hrvatska ako se u drugom stupnju u pravomoćnim presudama sudsko vijeće odluči ostati pri formulaciji o “međunarodnom konfliktu” i “udruženom zločinačkom pothvatu” u koji je bilo uključeno tadašnje čelništvo Republike Hrvatske.
Ukoliko bi se dogodilo da formulacija o “međunarodnom konfliktu” i udruženom zločinačkom pothvatu ostane, Hrvatskoj bi se tako dalo ulogu “agresora u Bosni i Hercegovini”, suprotno izdvojenom mišljenju koje je u prvostupanjskom suđenju dao predsjedavajući raspravnog vijeća, sudac Jean-Claude Antonetti, navodi “Delo”.
Kako navodi vodeći slovenski list, u Hrvatskoj se zbog toga današnja presuda očekivala “sa strahom” i mogla bi imati političke posljedice jer je u deklaraciji o domovinskom ratu Sabor 2000. godine zapisao da Hrvatska nije vodila agresorski rat usmjeren na zauzimanje tuđih teritorija nego obrambeni koji joj je bio nametnut.
Takav bi rasplet haških suđenja mogao značiti da će se Hrvatska morati suočiti s “moralnim, pravnim i materijalnim posljedicama” presude Prliću, Praljku i ostalim članovima “šestorke”, navodi list.
Izvor: Hina/dž
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.