Pred Višim zemaljskim sudom u Münchenu vodi se još od 17. listopada 2014. sudski proces protiv dvojice visokih Udbinih dužnosnika Zdravka Mustača i Josipa Perkovića za sudioništvo u ubojstvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića.
Nekadašnji član Komisije za istraživanje komunističkih zločina Vice Vukojević prošli je tjedan na ročištu na münchenskom suđenju govorio o podatcima Komisije.
“Udba je ubila 69 političkih emigranata, neki su oteti i nestali,” rekao je Vukojević te dodao kako je o tome 1993. podnio izvješće tadašnjem predsjedniku Franji Tuđmanu.
Potvrdio je kako je glavnu ulogu u likvidacijama imao Savez komunista Jugoslavije. Udba je izvršavala naredbe komunističke partije, naglasio je Vukojević. Opisao je sucu Dausteru tijek postupka od naredbe do izvršenja ubojstava hrvatskih emigranata. A i drugi krunski svjedok Bože Vukušić govorio je isto.
S druge strane danas neki strani izvjestitelji sa suđenja “nagađaju” kako se radilo o “20 do 30 ubijenih izbjeglih Hrvata”.
Međutim, tužna istina o Udbinim zločinima daleko je strašnija.
73 ubijena
5 nestalih
24 osobe preživjele su pokušaj atentata
5 osoba je oteto
2 osobe izbjegle su pokušaju otmice
Tomislav Đurasović, jedan od utemeljitelja Hrvatskog nacionalnog vijeća u Hrvatskoj i u Njemačkoj načinio je detaljan popis ubijenih, nestalih i otetih Hrvata izbjeglica, ali i onih koji su preživjeli Udbine atentate u Njemačkoj i po svijetu.
Kao Hrvat izbjeglica od 1972. godine živi u SR Njemačkoj, prvo kao politički izbjeglica, a zatim kao njemački državljanin. Dvadeset godina bio je osobno ugrožen i teroriziran od jugoslavenske Udbe i skoro isto tako ponižavale su ga i maltretirale njemačke vlasti.
O navedenim ubojstvima i otmicama prognanih Hrvata, pisao je u svojoj knjizi “Svjedok olovnih vremena” koja je 2011. izdana u Zagrebu.
Cijeli popis možete pogledati ovdje: UDBA 01.05.2015-Ubojstva Hrvata-emigranata
Video s predstavljanja knjige:
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.