Ukrajinski veleposlanik u Poljskoj odbacio je u srijedu tvrdnje poljske premijerke da je njezina zemlja udomila milijun izbjeglica iz Ukrajine, rekavši da se ne radi o izbjeglicama nego bi ih se u najgorem slučaju moglo nazvati “ekonomskim imigrantima”.
Poljska vladajuća stranka Pravo i pravda (PiS) uporno govori kako je se ne smije prisiljavati da prihvaća izbjeglice iz Sirije i Iraka, jer je već suočena s mogućim priljevom onih iz Ukrajine.
U raspravi o Poljskoj u Europskom parlamentu u utorak, potaknutoj novima zakonima o ustavnom sudu i državnim medijima, poljska premijerka Beata Szydlo otišla je korak dalje.
“Govorite o imigrantima, to je ozbiljno pitanje”, rekla je Szydlo. “Poljska je primila oko milijun izbjeglica iz Ukrajine, ljude kojima nitko nije htio pomoći. I to tome treba razgovarati”, dodala je.
Ukrajinski veleposlanik u Varšavi Andrij Dešitsja rekao je u srijedu da, iako je moguće da je u Poljsku bilo koje godine ušlo miljun Ukrajinaca, njih ne bi trebalo zvati izbjeglicama.
“Uzimajući u obzir broj izdanih viza proteklih godina i dinamiku prelazaka granice, sumnjam da bi milijun Ukrajinaca moglo doći u Poljsku u godinu dana”, rekao je on poljskoj novinskoj agenciji PAP.
“No, oni nisu izbjeglice. Trebalo bi ih zvati ekonomskim imigrantima”, istaknuo je.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.