Slovenija nije u cijelosti izbjegla opasnost da opet postane slaba karika u eurozoni i da joj zaprijeti dolazak “trojke”, ocjena je Marka Voljča, nekadašnjeg direktora Ljubljanske banke, ali i jedinog Slovenca koji je član Trilateralne komisije.
“Nakon dokapitalizacije slovenskih banaka i smjene vlade ta prijetnja više nije tako eksplicitna, ali se stvari mogu preokrenuti u samo nekoliko tjedana”, kazao je u razgovoru za ljubljansko “Delo” Voljč, dodavši da bi se u slučaju negativnog scenarija u roku nekoliko mjeseci mogla ponoviti situacija iz proljeća 2013. kad je “trojka” ocjenjivala da je Slovenija slaba karika u eurozoni kojoj treba financijska pomoć.
Voljč je rekao da ne želi širiti pesimizam, ali da su gospodarska klima u Europi, kriza s Rusijom, prilike u susjedstvu i recesija u koju ulazi Njemačka razlozi za zabrinutost, te da bi vlada Mire Cerara morala odlučnije djelovati na promjenama, a izvoznici se okretati prema novim tržištima.
Slovenija će ove godine zabilježiti rast BDP-a od dva posto, ali Voljč kaže da se boji da će to uspavati vladu koja neće krenuti u odlučnije promjene.
“Ako nas je 2014. iznenadila u pozitivnom smislu, bojim se da bi se 2015. moglo dogoditi suprotno i da će nam bitno teže biti ispuniti ono što od nas zahtijeva Europska komisija”, kazao je Voljč, podsjećajući na obveze Slovenije prema Bruxellesu u pogledu velikog smanjenja proračunskog deficita, privatizacije i strukturnih reformi.
Voljč je posljednjih 11 godina radio u belgijskoj banci KBC, a uskoro se namjerava vratiti u domovinu, gdje je već osnovao “think tank” čija je ambicija okupiti utjecajne intelektualce koji bi radili na promjeni društvene klime i angažiranju snaga koje bi izvele promjene koje su Sloveniji potrebne.
“Slovenske političke elite imale su u zadnjih 25 godina određene rezultate, ali bi teško mogli reći da je bilanca zadovoljavajuća – nisu ispunjena očekivanja onih koji su se 1991. radovali nastanku samostalne države”, kazao je Voljč u razgovoru za vodeći slovenski dnevnik.
On kao glavnu prepreku promjenama, koje bi Sloveniju napravile ekonomski konkurentnijom i stabilnijom, vidi u političkom sustavu i izbornom zakonu.
“Naš izborni zakon kreira političke krize i brze smjene vlada. Dok to ne promijenimo i ne dobijemo izborni sustav koji će stvarati stabilnost, teško ćemo promijeniti politiku i dobiti promjene koje su itekako potrebne”, kazao je Voljč.
Voljč je ocijenio problematičnim to što u sadašnjem proporcionalnom izbornom sustavu niti stranka koja dobije više od 35 posto glasova na izborima, kako je to sada uspjelo premijeru Ceraru, a nekada uspijevalo Janezu Drnovšeku, ne može stvoriti stabilnu koalicijsku vladu, te da za neprovođenje promjena premijer uvijek može kao izgovor reći da reforme “miniraju” njegovi koalicijski partneri.
Voljč je za “Delo” zanijekao da ima političke ambicije, kako su nedavno špekulirali neki mediji.
Rekao je da će i dalje aktivno djelovati kao predsjednik nadzornog odbora koncerna Gorenje, ali da želi svojim iskustvom kroz rad “think tanka” dati i prilog tome da Slovenija postane “normalnije društvo” nego što je to danas.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.