Ponedjeljak, 6 siječnja, 2025
14.4 C
Zagreb
Pratite nas:

Bloomberg: Saudijsko-ruski naftni savez može izazvati probleme američkom gospodarstvu

Podijeli

Prije samo tri godine, kada su se naftni divovi OPEC+ posvađali, SAD se našao u ulozi mirotvorca. Sada više izgleda kao njihova meta, piše Bloomberg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Saudijsko-ruski naftni savez

Saudijsko-ruski naftni savez ima potencijal izazvati razne probleme američkom gospodarstvu – pa čak i kampanji za reizbor predsjednika Joea Bidena. Ovomjesečna odluka OPEC+ da smanji proizvodnju sirove nafte, po drugi put otkako je Biden prošlog ljeta odletio u Saudijsku Arabiju tražeći povećanje, možda je samo početak.

Ta objava od 2. travnja, koja je podigla cijene nafte za oko 5 dolara po barelu, već znači da su rizici recesije veći nego što bi inače bili – jer će potrošačima koji troše više na energiju ostati manje novca za druge stvari – a inflacija će biti viša. Ruski predsjednik Vladimir Putin, u međuvremenu, dobiva veću ratnu škrinju za financiranje svoje agresije na Ukrajinu.

Ali značajnije je ono što potez OPEC+ govori o vjerojatnom putu cijena nafte u nadolazećim godinama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Saudijska Arabija se odvaja od SAD-a

U svijetu promjenjivih geopolitičkih saveza, Saudijska Arabija se odvaja od Washingtonove orbite. Saudijci su odredili razine proizvodnje nafte u koordinaciji s Rusijom. Kada su htjeli ublažiti napetosti s regionalnim rivalom Iranom, obratili su se Kini da posreduje u dogovoru – pri čemu su SAD izostavljene iz svega.

Utjecaj Zapada na naftni kartel, drugim riječima, na najnižoj je točki u desetljećima.

A sve članice OPEC+ imaju svoje prioritete, od ambicioznih planova saudijskog prijestolonasljednika Mohammeda Bin Salmana da ponovno osmisli svoje gospodarstvo do Putinovog rata. Svaki dodatni prihod koji dobiju od veće naplate nafte je od pomoći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitan o zabrinutostima SAD-a da je OPEC+ dvaput odlučio smanjiti proizvodnju od posjeta predsjednika Bidena Saudijskoj Arabiji, glasnogovornik State Departmenta rekao je da je administracija usredotočena na zadržavanje domaćih cijena energije i osiguravanje energetske sigurnosti SAD-a. SAD smatra smanjenje proizvodnje nepreporučljivim s obzirom na stalnu volatilnost tržišta, ali će pričekati da vidi koje će radnje OPEC+ konačno poduzeti, rekao je glasnogovornik.

U međuvremenu, prijetnja konkurencije iz američkih polja škriljevca, koja je u prošlosti odvraćala od poskupljenja, se povukla. I dok postoje globalni napori da se smanji korištenje fosilnih goriva – a više cijene će ubrzati taj napor – žurba za bušenjem u prošloj godini pokazuje da je ekonomija bez ugljika više dugoročna težnja nego kratkoročni pokretač.

Veliki izvoznici – veliki dobitnici

Za globalno gospodarstvo u velikoj mjeri loša je vijest manja ponuda nafte i više cijene. Veliki izvoznici su, naravno, veliki dobitnici. Za uvoznike, kao i za većinu europskih zemalja, skuplja energija je dvostruki udarac – usporava rast čak i dok inflacija raste.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bloomberg predviđa da će za svakih 5 dolara povećanja cijene nafte inflacija u SAD-u porasti za 0,2 postotna boda – što nije dramatična promjena, ali nije ni dobrodošla u trenutku kada se Federalne rezerve bore staviti cijene pod kontrolu.

Desetljećima je američko-saudijski pakt “nafta za sigurnost” bio stup energetskog tržišta. Sada se ljulja.

“Saudijci traže agresivnu zaštitu”, rekao je John Alterman, direktor programa za Bliski istok pri Centru za strateške i međunarodne studije sa sjedištem u Washingtonu. “S obzirom na ono što Saudijci vide kao radikalno nepredvidivu američku politiku, smatraju da je neodgovorno ne tražiti zaštitu.” I radikalno nepredvidljivo, gledate američku politiku koja se oštro promijenila između Obame i Trumpa i Bidena.”

Saudijski dužnosnici svoju su odluku obrazložili nacionalnim prioritetima, a ne bilo kakvom diplomatskom agendom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Analitičari predviđaju da će cijena nafte ove i sljedeće godine biti 85-90 dolara po barelu. Isto tako, stručnjaci smatraju da je Rusiji potrebno da barel košta 100 dolara kako bi mogli bez glavobolje financirati svoj rad u Ukrajini.

Treba podsjetiti da udio SAD-a u globalnom BDP-u opada u korist Kine i Indije, koje su najveći kupci nafte. Osim toga, Kina kupuje velike količine nafte od Rusije i Irana uz popust koji je štiti od skokova cijena. Indija također kupuje rusku naftu s popustom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/bloomberg.com

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci