Dvadesetpet godina od obnove demokracije u Čileu, simboli diktature Augusta Pinocheta polako se ruše, ali znatan dio generalove političke i socijalne baštine još je žilav i još izaziva podjele u društvu natopljenom duhom diktature.
General s tamnim naočalama i zaogrnut plaštom postao je simbolična jezovita inkarnacija svih latinskoameričkih diktatura.
“Pinochet je danas povijesna ličnost bez groba i nasljednika. Političke formacije koje su se dičile njegovim naslijeđem danas se odriču i njega i njegove obitelji”, pa “čak ni vojska ne želi otvoreno priznati bliskost” s Pinochetom, kaže sociolog Eugenio Tironi.
Pojedini simboli diktature nestaju. Ulica “11. rujna”, nazvana u spomen na državni udar 1973. kojim je Pinochet srušio vladu socijalista Salvadorea Allendea, preimenovana je u “Nueva Providencia”.
‘Nijedna ulica neće nositi tvoje ime’
Brojni Čileanci drže da proces teče presporo. Zastupnica komunista Karol Cariola podnijela je kongresu nacrt zakona naslovljen “Nijedna ulica neće nositi tvoje ime” kojim traži brže iskorjenjivanje svih vidljivih simbola diktature.
“Čile još ima dug prema obiteljima nestalih osoba koje nisu nikada pronađene. Da se te obitelji na ulici nađu pred imenom osobe koja je bila dužnosnik u doba diktature, ili suučesnik, krvnik, ubojica, da ulice nosi ime osobe čije su ruke umrljane krvlju, nama se to čini neprihvatljivim”, kaže Cariola.
Deseci ulica u Čileu još nose ime “11. rujna” ili Pinochet ili ime nekog člana vojne hunte. I dalje postoje spomenici podignuti u njihovu čast. Knjižnica vojne akademije i dalje se naziva “Biblioteka predsjednika Augusta Pinocheta”, a njegovo ime nosi i glavna prometnica prema jugu.
Pinochet još dijeli Čile
U prosincu je izbila svađa u Kongresu kada je član ultrakonzervativne stranke UDI zatražio minutu šutnje na godišnjicu Pinochetove smrti. General Pinochet umro je kao 91-godišnjak 2006., a da nikada nije bio suđen za zločine vojne diktature u kojoj je više od 3200 ljudi ubijeno i 28.000 mučeno.
Četvrt stoljeća od okončanja diktature mnogi Čileanci otvoreno tvrde da je Pinochet “spasio Čile od komunizma” i odobravaju liberalnu politiku koja se očuvala do danas, tijekom pet predsjedničkih mandata, od kojih su četiri bile vlade ljevice ili lijevog centra.
“Pinochetov lik mnogo je manje prisutan, no duh diktature tek je nedavno načet”, kaže analitičar Claudio Fuentes.
Augusto Pinochet napustio je vlast u ožujku 1990., a sve do 1998., bio je vrhovni zapovjednik oružanih snaga.
Mladim Čileancima zaokupljenima reformom obrazovanja, Pinochet se čini likom iz davne epohe pa 20-godišnji student Gregorio Cayuleo samo odmahuje rukom: “To je totalno apsurdna osoba. To je diktator”.
Izvor: narod.hr\h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.