Skorašnja primjena novog zakona, prema kojem će se u Crnoj Gori zabraniti rad nedjeljom, zahvatit će izdavače dnevnih listova u nama susjednoj državi te će ona tim potezom postati jedina država u svijetu bez dnevnog tiska u nedjelju jer je jedini distributer tiska, tvrtka S press, ujedno jedini distributer stranih tiskovina.
> Crna Gora zabranila rad nedjeljom: Kazne za kršenje zakona do 10.000 eura
> Ivan Munjin: Ni Mrsić ni Maras nisu uputili prijedlog zakona o radu UIO u saborsku proceduru
Nakon što 20. listopada u Crnoj Gori stupi na snagu novi zakon kojim se zabranjuje trgovina na veliko i malo nedjeljom i na državne blagdane, u toj zemlji moći će se prodavati tiskovine samo ako je njihova vrijednost veća od ostale robe koja se prodaje u kioscima, piše tportal.
Crnogorski mediji pišu kako je tamošnje ministarstvo gospodarstva pojasnilo da je jednim člankom zakona o unutarnjoj trgovini propisano izuzeće od zabrane obavljanja trgovine na veliko i malo nedjeljom i u dane državnih praznika za specijalizirane trgovine ili kioske za prodaju tiska. Dakle ukoliko je vrijednost tiskovina 50,01 posto u određenom prodajnom objektu, taj objekt može poslovati i nedjeljom te državnim praznikom.
Novi zakon podigao je na noge vlasnike i zaposlenike crnogorskih dnevnih novina koji tvrde na to da se na kioscima, pored tiskovina, prodaju cigarete te sitnice čija je vrijednost veća od vrijednosti novina i magazina. Zamjenik glavnog urednika podgoričkog Dana, Nikola Marković, očekuje kako će crnogorska vlada pozitivno tumačiti novi zakon kojim će ipak dozvoliti prodaju tiskanih medija.
Crnogorski mediji tvrde da će primjenom novog zakona, pored čitatelja, najviše biti pogođeni dnevni listovi Pobjeda i Dan jer nedjeljom više neće biti osmrtnica koje donose dodatnu zaradu izdavačima.
UiO još prije dvije i pol godine uputila Hrvatskom saboru prijedlog Zakona – zašto Sabor nije reagirao u propisanom roku?
Podsjetimo, udruga U ime obitelji još je u ožujku 2017. uputila u Hrvatskom saboru prijedlog Zakona o radu po kojemu bi radnici mogli sami birati žele li raditi nedjeljom te, ako žele, dobili 50 % veće dnevnice.
Sukladno saborskom Poslovniku predsjednik Odbora za rad trebao je u roku od tri mjeseca odlučiti hoće li ili neće uputiti taj prijedlog zakona o radu u saborsku proceduru. No, tadašnji predsjednik, Mirando Mrsić to nije učinio, a isto tako ni njegov nasljednik, SDP-ov Gordan Maras. Usprkos odredbama Poslovnika sve do danas saborski se Odbor nije se izjasnio o ovom prijedlogu.
U ožujku 2018. godine GLAS i HSU se podnijeli sličnu izmjenu zakona kojom bi se povećale plaće u slučaju rada nedjeljom za 30% međutim Plenkovićeva Vlada odbila je prijedlog uz objašnjenje da dosadašnji zakon “predviđa obvezu poslodavca da radniku isplati povećanu plaću ne samo za rad nedjeljom, već i za otežane uvjete rada, prekovremeni rad, rad noću, te za rad blagdanom ili nekim drugim danom za koji je zakonom određeno da se ne radi. Pri tome, Zakonom nije izrijekom određeno koliko bi to povećanje iznosilo, već se isto prepušta uređenju putem kolektivnih ugovora, pravilnika o radu ili samih ugovora o radu”.
No, postojeći zakon omogućuje poslodavcu da rad nedjeljom plaća samo jednu kunu više te time izvrši svoje zakonske obveze prema zaposleniku.
Spomenutim nedjelovanjem i ignoriranjem prijedloga poput onog udruge U ime obitelji najviše su oštećene radnice i radnici koji su prisiljavani raditi nedjeljom i blagdanom, de facto bez da su za to plaćeni.
Tekst se nastavlja ispod oglasa