(VIDEO) Pogledajte dokumentarni film Sedmi dan: Čemu su sve izloženi radnici koji rade 7 dana u tjednu?

Foto: snimka zaslona Montaža: narod hr

Dokumentarni film “Sedmi dan”, o ogromnim razlikama u poštivanju radničkih prava i radnoj kulturi u Austriji i Hrvatskoj, te čemu su sve izloženi radnici koji rade sedam dana u tjednu režirao je Boris Orešić. Sedmi dan je u cijelosti dostupan na Youtubeu. U dokumentarnom filmu pojavljuju se radnici iz Hrvatske i Austrije, dr. sc. Marin Strmota – bivši državni tajnik u Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, profesor s Katedre za demografiju na Ekonomskom fakultetu Anđelko Akrap, direktor Hrvatske udruge poslodavaca Davor Majetić, Gabriele Kiensberger – predsjednica Saveza za Austriju, dr. sc. Ivana Vukorepa s Katedre za radno i socijalno pravo na Pravnom fakultetu u Zagrebu, Snježana Brajinović iz Radničke komore u Beču, Zlatica Štulić – predsjednica Sindikata trgovine Hrvatske i drugi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Radim 10 godina nedjeljama, od 9 do 9 navečer. U posljednjih 10 godina puno se je promijenilo u mojoj obitelji. Muž je, znači, sam nedjeljom. Djeca više nisu s nama. Nemamo obiteljskog ručka. Na Badnjak, naš centar isto radi do 18 sati, no mi kao blagajnici ne izlazimo prije 20 sati, jer je trgovina u zadnji čas puna. Ja u posljednjih 10 godina nažalost nisam ni bor nakitila sa svojim suprugom. Sad imamo unuke pa on kiti s unucima, pošalje mi sliku ‘Evo gotovo je'”, govori svoju priču blagajna Jadranka Starinec.

Dokumentarni film snimljen je uz potporu udruge Franjevački institut za kulturu mira koji djeluje u Splitu te se zalaže za neradnu nedjelju. Naime, u Hrvatskoj stanje takvo da trgovine mogu raditi 168 sati, odnosno 24 sata dnevno, svih 365 dana u godini, dok u Austriji mogu raditi svega 72 sata tjedno. Također, unatoč tome što je u Austriji zajamčena povećanje satnice od 100%, za rad nedjeljom odlučuje se tek oko 5% stanovništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.