SAD je vrlo zabrinut i zbog činjenice da bi puč u Nigeru mogao okrenuti ovu važnu zemlju prema Rusiji. To bi nakon povlačenja francuskih trupa iz susjednih Burkine Fasso i Malija, bio još jedan veliki udarac za Francusku i Zapad u regiji Sahela, na granicama središnje i zapadne Afrike. Niger je država sa jednim od najvećih zaliha urana na svijetu.
Prosvjednici u Nigeru koji podržavaju aktualni državni udar su palili francusku zastavu i uzvikivali “Dolje Francuska!”, prema Wazobia Reporters. “Imamo uran, dijamante, zlato, naftu, a živimo kao robovi? Ne trebaju nam Francuzi da nas čuvaju”, rekao je jedan od prosvjednika, piše geopolitika.news
Ultimatum vojsci Republike Niger
S druge strane, Uprava šefova država i vlada Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država (ECOWAS) izdala je sedmodnevni ultimatum vojsci u Republici Niger da vrati svrgnutog predsjednika Muhammeda Bazouma na dužnost dok granica između Nigera i svih država članica ostaje zatvorena. Zapovjednik nigerske predsjedničke garde general Abdourahamane Tchiani u petak se proglasio šefom prijelazne vlade nakon što su njegovi vojnici u srijedu priveli predsjednika Mohameda Bazouma, izvijestila je Al Jazeera.
Jučer je potpuno zabranio izvoz zlata i urana Francuskoj.
“Osim trenutnog prekida proračunske potpore, sve radnje suradnje u domeni sigurnosti obustavljaju se na neodređeno vrijeme s trenutačnim učinkom”, rekao je u subotu visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Josep Borrell. Prema izvješću EU, Unija je izdvojila 503 milijuna eura iz svog proračuna za poboljšanje upravljanja, obrazovanja i održivog rasta u Nigeru u razdoblju od 2021. do 2024. godine. Borrell također tvrdi da uhićeni Bazoum “ostaje jedini legitimni predsjednik Nigera” i poziva na njegovo trenutačno oslobađanje.
Zabrinuti SAD i EU
Borrell je rekao da je EU spreman podržati buduće odluke regionalnog bloka zapadne Afrike, “uključujući usvajanje sankcija”. Ranije je glavni diplomat Sjedinjenih Država također ponudio svoju “nepokolebljivu podršku” svrgnutom vođi Nigera, upozorivši njegove otmičare da bi stotine milijuna dolara pomoći mogle biti ugrožene ako se ne vrate demokratske norme.
U obraćanju na državnoj televiziji u petak, 62-godišnji general Tchiani rekao je da je preuzeo kontrolu nad vladom kako bi spriječio “postupnu i neizbježnu propast” zemlje. Afrička unija je također zahtijevala da se vojska u Nigeru “vrati u svoje vojarne i vrati ustavnu vlast” u roku od 15 dana od preuzimanja vlasti
Niger je zemlja bez izlaza na more, bivša francuska kolonija, bio je ključni saveznik zapadnih sila u ovoj regiji. Niger je također ključni saveznik Europske unije u borbi protiv neregularnih migracija iz subsaharske Afrike.
Spomenimo i to da je Francuska prebacila trupe iz Malija u Niger prošle godine nakon što su se odnosi s tamošnjim privremenim vlastima pogoršali. Također je povukla specijalne snage iz Burkine Faso zbog sličnih napetosti.
Niger ima jednu od najvećih zaliha urana na svijetu te je zbog toga iznimno važan stranim silama. Niger je 7. država na svijetu po količini zaliha urana, što možete vidjeti ovdje
SAD je vrlo zabrinut i zbog činjenice da bi puč u Nigeru mogao okrenuti ovu važnu zemlju prema Rusiji. To bi nakon povlačenja francuskih trupa iz susjednih Burkine Fasso i Malija, bio još jedan veliki udarac za Francusku i Zapad u regiji Sahela, na granicama središnje i zapadne Afrike.
Četiri dana od vojnog puča u Nigeru, u glavnom gradu Niameyu održan je veliki skup podrške vojnim liderima. Tijekom protesta napadnuto je veleposlanstvo Francuske. Pariz je osudio napade.
Francuska, čija je Niger bio kolonija do 1960. godine, osudila je napad na njihovo veleposlanstvo, priopćilo je francusko ministarstvo vanjskih poslova.
Izvor: narod.hr/geopolitika.news