Vlasti u Bosni i Hercegovini moraju provesti reforme na koje su se obvezali lideri četrnaest parlamentarnih stranaka posebnom izjavom potpisanom u veljači, a usuglašene reformske mjere su cjelina i ne mogu se selektivno provoditi, izjavio je u ponedjeljak u Sarajevu voditelj Delegacije Europske unije u BiH Lars-Gunnar Wigemark.
On je na ovo upozorio nakon sastanka s predsjedateljem Vijeća ministara BiH Denisom Zvizdićem, uz ocjenu kao je sadašnja vlast na državnoj razini za proteklih šest mjeseci svog mandata uradila dobar posao, no kako je potrebno da je na isti način prate i vlasti u entitetima.
“Ranije usvojeni plan reformi”, kazao je Wigemark, “mora se provoditi u paketu. To nije švedski stol s kojega se uzima po želji”.
On je istaknuo kako je naglasak ipak na socijalnim i gospodarskim reformama.
Voditelj Delegacije EU u BiH ovo je izjavio istodobno dok je Vijeće za vanjske poslove EU (EEAS) u Bruxellesu usvajalo zaključke o BiH u kojima je pozvalo vlast BiH “da zadrži pozitivan zamah u provedbi reformi”. Sadržajni napredak u provedbi plana reformi, kako stoji u zaključcima EEAS, nužan je uvjet da bi EU mogla razmatrati zahtjev BiH za članstvo u Uniji.
Predsjedatelj Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić potvrdio je kako BiH i dalje računa s tim da će zahtjev za odobravanje statusa kandidata za članstvo u EU podnijeti početkom 2016. godine.
“Svjedočimo stalnoj provedbi plana ekonomskih reformi”, ustvrdio je Zvizdić dodajući kako očekuje da će tijela EU i prihvatiti bosanskohercegovački zahtjev za odobravanje kandidatskog statusa.
Wigemark i Zvizdić u ponedjeljak su ponovili kako nakana vlasti Republike Srpske o raspisivanju referenduma kojim bi se doveo u pitanje rad Suda i Tužiteljstva BiH izaziva zabrinutost jer predstavlja protuustavno ponašanje, a istodobno dovodi u pitanje dinamiku provedbe reformi.
“To (referendum) može vrlo negativno utjecati na stanje u BiH, jer je protuustavan i protuzakonit s obzirom da je riječ o ovlastima koje pripadaju BiH kao državi”, kazao je Zvizdić.
Wigemark je pozvao vlasti RS da se ne upuštaju u organiziranje referenduma podsjećajući kako postoje mehanizmi za reformu pravosudnog sustava. “Referendum je veliko odvraćanje pozornosti s provedbe nužnih reformi odnosno rješavanja ključnih socijalnih i ekonomskih problema u zemlji”, poručio je šef Delegacije EU u BiH.
Vijeće za vanjske poslove EU u svojim je zaključcima u ponedjeljak također osudio referendum, na čijoj provedbi posebice inzistra predsjednik RS Milorad Dodik.
“Vijeće izražava ozbiljnu zabrinutost zbog priprema za referendum na entitetskoj razini o pravosuđu na državnoj razini. Održavanje toga referenduma dovelo bi u pitanje koheziju, suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine”, kaže se u zaključcima koje su u ponedjeljak bez rasprave prihvatili ministri vanjskih poslova zemalja članica EU-a na sastanku u Luxembourgu.
Izvor: narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.