Optužbe za veleizdaju na račun protukandidata su do nedavno smatrani nečim što spada u repertoar desnice, a sad tome u SAD pribjegava ljevica: Trump je tako prvu polovicu svog prvog mandata proveo pod optužbama da je ruski špijun – i pod istragom FBI-ja.
Problem je nedavno otkriveni dokument koji sugerira da je Obaminom Ministarstvu pravosuđa (DOJ), uključujući FBI koji je njegov dio, bilo “dobro poznato” da se strani agent Christopher Steele pokušava umiješati u predsjedničke izbore 2016. s dezinformacijama – a svejedno su koristili njegove, isfabricirane u cilju blaćenja Trumpa, materijale da bi ozakonili špijuniranje američkih građana i Trumpove kampanje, prema riječima kongresmena Marka Meadowsa (R-NC). O tome piše The Hill, Breitbart, ali i lijevi CBSNews. Ipak, većina lijevih medija (a to su svi osim nekolicine) upravo onoliko napadno pokušava ne pisati o tome da je dosje Steele zapravo izmišljotina koje su u FBI-ju bili svjesni koliko su napadno pisali o Trumpovim vezama s Rusima za koje se pokazalo da ne postoje.
“Dužnosnici u FBI-u i Ministarstvo pravosuđa bili su svjesni da je dosje bio laž – od samog početka procesa sve do donošenja svjesne odluke da ga uključe u FISA-inu aplikaciju” rekao je Meadows novinaru The Hilla, Johnu Solomonu. “Činjenica da su Christopher Steele i njegov stranački istraživački dokument na bilo koji način ozbiljno tretirani od strane naših obavještajnih visokih dužnosnika znači da rade nesavjesno.”
Podjsetimo, istraga protiv Trumpa i čitav narativ o “ruskoj vezi” i “ruskom miješanju u izbore” (naravno, na strani Trumpa) su krenuli od fabriciranog dosjea Steele. Steele je bivši britanski špijun kojem su Demokrati platili da napravi dosje o Donaldu Trumpu i da mu napakira nešto nelegalno ili nemoralno.
Izjava Meadowsa stigla je kao odgovor na dokument koji je nedavno objavljen nakon tužbe grupe građana – radi se o e-mailu zamjenice pomoćnika tadašnjeg državnog tajnika Johna Kerryja, Kathleen Kavalec, koja se sastala sa Steeleom u listopadu 2016. i prenijela mu svoju želju – očito i ministra i njegovog pomoćnika – za širenjem odvratnih optužbi o tadašnjem kandidatu Donaldu Trumpu. Solomon je u svom tekstu napisao:
“Pisani izvještaj Kavalec o njezinom susretu 11. listopada 2016., s informatorom FBI-a Christopherom Steeleom, pokazuje da je agent britanske obavještajne službe financiran od strane kampanju Hillary Clinton priznao da je njegovo istraživanje bilo političko i da mora biti gotovo prije izbornog dana.
I to priznanje dogodilo se 10 dana prije nego što je FBI koristio Steeleov sada diskreditirani dosje kako bi opravdao traženje nadzora od strane Vanjske obavještajne službe (FISA) za bivšeg savjetnika Trumpove kampanje Cartera Pagea i traženje veze kampanje s Rusijom. Koja, naravno, nikad nije pronađena, jer je dosje temeljem kojeg je tražena izmišljotina.
Steeleov klijent – kampanja Hillary Clinton – “želi da te informacije izađu na vidjelo prije 8. studenog“, datuma izbora 2016., navodi Kavalec u izvješću sa svog sastanka sa Steeleom i Tatyanom Duran, Steeleovom kolegicom špijunkom iz tvrtke Steele’s Orbis Security. Izvješće je objavljeno nekoliko dana nakon što je sud dao nalog da se to uradi, temeljem zahtjeva konzervativne skupine Citizens United.
Solomon je u tekstu spomenuo još jedan detalj iz dokumenta – kojeg je direktor FBI-ja Christopher Wray zabranio za objavu do kraja 2041. godine, s izuzetkom tri rečenice, što je sad palo na sudu. On piše da je iz izvješća jasno da je Steele “bio politički motiviran, neprecizan, razvijao je divlje teorije, i razgovarao je s medijima“, a čak je griješio i oko osnovnih činjenica o diplomatskoj prisutnosti Rusije u SAD-u:
Naime, FBI je pod zakletvom 21. listopada 2016. sucima FISA-e iznio ocjenu da je Steeleovo “izvješće potkrijepljeno i iskoristivo u kaznenim postupcima”, i okarakterizirao ga kao “pouzdanog”. A u izvješću sa sastanka, sada javno objavljenom, je Kavalec navela da joj je Steele rekao da se “plaćanja onima koji su regrutirani (da rade za Ruse) obavljaju iz ruskog konzulata u Miamiju“.
Kavalec je otvoreno napisala: “Važno je napomenuti da u Miamiju nema ruskog konzulata.”
Na sve to je Kavalec upozoravala savezne dužnosnike, te na činjenicu da se strani državljanin, Steele, miješa u predsjedničke izbore, deset dana prije nego što je FBI podnio zahtjev sudstvu FISA-e za nalog za nadzor nad Trumpovom kampanjom. Dakle, bilo je stranog miješanja i stranih špijuna na američkim izborima – ali oni su radili za Hillary i podmetali Trumpu!
Zastupnik Devin Nunes rekao je Solomonu da je Ministarstvo pravosuđa sakrilo te poruke Kavalec od Odbora za obavještajne poslove tijekom istrage o stranim izbornim miješanjima iz 2016. godine. Ovaj je dopis najnoviji dokaz koji ukazuje da je FBI špijunirao američke državljane u političke svrhe. Odnosno, da bi pomogao Hillary da dođe na vlast, što je nedopustivo: Tajne službe nisu tu da bi odlučivale o ishodima izbora, osim u zemljama poput Venezuele.
Bruce Ohr – službenik Ministarstva pravosuđa čija je supruga radila za Fusion GPS, tvrtku koja je angažirala Steelea – svjedočila je kako je rekao FBI-u da je Steele politički pristran protiv Trumpa i da se njegov dosje temelji na izmišljenim pričicama. Uostalom, već pred gotovo dvije godine je bilo jasno da nešto ne štima jer se ispostavilo da je Trumpov odvjetnik spomenut u izvješću koji je navodno prema dosjeu bio umiješan u navodne Trumpove orgije s prostitutkama u Moskvi zapravo cijelo vrijeme bio u Kaliforniji, i uredno odlazio na sud gdje je vodio sporove, što je odmah dokumentirao.
Sam Steele je londonskom sudu dao izjavu u kojoj je rekao da je svrha njegovog rada, barem djelomično, bila da kampanja Hillary Clinton i Demokratski nacionalni odbor (DNC) uspiju osporiti valjanost ishoda predsjedničkih izbora.
James, Comey, direktor FBI-a u to vrijeme, priznao je da je znao da demokrati financiraju rad Steelea i Fusion GPS-a “prije nego što je bilo sudskih podnesaka” – ali je uskratio te informacije u prijavi FISA-i na obavještajnom brifinga s predsjednikom Trumpom, što je dalo CNN-u i BuzzFeedu materijala da godinama bez ikakvih dokaza napadaju Trumpa. Spomenimo samo još da su dva senatora zatražila su da se protiv Steelea povede kazneni postupak, jer je lagao FBI-u.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.