Tisuće policajaca i pripadnika Nacionalne garde u noći na srijedu rastjerivale su gumenim mecima, dimnim bombama i papar sprejevima prosvjednike koji se nisu razišli nakon uvođenja policijskog sata.
The curfew violators are refusing to follow lawful orders by officers to leave the area. An emergency curfew is in effect.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
— Baltimore Police (@BaltimorePolice) April 29, 2015
Prosvjednici su noć prije, u najgorim nemirima u SAD-u posljednjih godina, spalili u Baltimoreu 19 zgrada i 144 vozila.
Prosvjednike su nadlijetali helikopteri a na ulicama su bila oklopna vozila. Većina je ipak ispoštovala policijski sat uveden u utorak na tjedan dana od 22 do 5 sati ujutro.
That’s tear gas #Baltimore pic.twitter.com/XiLwE0QuF5
— Ross Scarano (@RossScarano) April 29, 2015
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Nekoliko stotina prosvjednika ipak se suprostavilo policijskom satu ostajući nakon 22 sata na križanju koje je dan ranije bilo poprište pljačke i sukoba s policijom.
Policija ih je rastjerala gumenim mecima, dimnim bombama i papar sprejevima i tijekom noći uhitila je desetak osoba.
— Justin Fenton (@justin_fenton) April 29, 2015
Nasilje je izbilo u ponedjeljak nakon pokopa crnog mladića koji je 19. travnja preminuo nakon što je u policijskom pritvoru pretrpio ozljede kralješnice. Smrt 25-godišnjeg Freddija Graya obnovila je raspravu o odnosu policije prema pripadnicima drugih rasa koja je pokrenuta smrću nenaoružanih crnih mladića koje su prošle godine u Fergusonu u Missouriju te u New York City usmrtili bijeli policajci.
That’s tear gas #Baltimore pic.twitter.com/XiLwE0QuF5
Tekst se nastavlja ispod oglasa
— Ross Scarano (@RossScarano) April 29, 2015
Gradonačelnica Baltimorea prije stupanja na snagu policijskog sata na križanju koje je bilo poprište borbi molila je posvjednike da se mirno raziđu.
U noći na utorak opljačkano je niz trgovina, 19 je zgrada zapaljeno a 20 policijaca ozlijeđeno. Policija je uhitila više od 250 izgrednika u gradu koji je tek 60-ak kilometara udaljen od glavnog američkog grada Washingtona.
U grad je u utorak upućeno više od dvije tisuće pripadnika Nacionalne garde te tisuću policjaca iz čitave savezne države Maryland.
This photo by @psemansky needs no captions. #BaltimoreRiots pic.twitter.com/FfYNRknSI4
— Marcus Yam (@yamphoto) April 29, 2015
Gotovo četvrtina od 620.000 stanovnika Baltimorea živi ispod granice siromaštva.
Guverner Marylanda Larry Hogan u utorak je proglasio izvanredno stanje koje je omogućilo raspoređivanje Nacionalne garde u gradu.
U utorak su škole bile zatvorene ali je njihov otvaranje planirano za srijedu.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr\h
Photo: fah