Stanovnici Hong Konga i danas su izašli na ulice. Zahtijevaju potpuno povlačenje zakona o izručenju osumnjičenika Kini, kao i odgovornost policije zbog gušenja prosvjeda proteklog tjedna suzavcem i gumenim mecima, javlja HRT.
Na trgu Victoria ponovno se okupilo nepregledno mnoštvo ljudi, mnogi odjeveni u crno noseći bijelo cvijeće. Odaju počast jučer u nesreći stradalom prosvjedniku.
Prosvjednici poručuju da ih ne zadovoljava odluka o odgodi donošenja zakona o izručenju osumnjičenih stanovnika Hong Konga Kini, koju je donijela predsjednica vlade Hong Konga Carrie Lam, te traže da se sporni zakon u cijelosti opozove, a Lam podnese ostavku.
Ne mire se s nacrtom zakona o izručenju koji bi omogućio da se osumnjičene osobe pošalju u Kinu kako bi im se ondje sudilo. No vlasti ga smatraju potrebnim kako Hong Kongu ne bi bio utočište za kriminalce tražene u Kini. Oni koji ustrajno prosvjeduju smatraju da zakon omogućava Pekingu da se riješi političkih protivnika.
Prosvjednici su izašli na ulice po paklenoj vrućini kako bi krenuli s povorkom od parka Victoria to glavnog vladinog ureda u Hong Kongu.
“Reakcija Carrie Lam nije bila iskrena, zbog toga danas prosvjedujem”, rekao je Terence Shek (39) koji je došao na prosvjed.
Prosvjednici traže potpuno povlačenje zakona
Organizatori očekuju da će prosvjedima nastaviti pritisak na šeficu propekinške vlade u Hong Kongu Carrie Lam koja je u subotu odgodila na neodređeno vrijeme nacrt zakona o izručenju kojim bi se stanovnici Hong Konga mogli slati u Kinu na suđenje te izrazila “duboko žaljenje i ispriku”.
Međutim, prosvjednici traže potpuno povlačenje zakona: “Povucite pogubni zakon”, skandirali su oni.
Neki žele i da ona podnese ostavku u slučaju da nema namjeru povući zakon.
Po kritičarima najavljenog zakona, on bi stavio stanovništvo Hong Konga, bivše britanske kolonije, na milost i nemilost pravosudnog sustava u Kini, vrlo netransparentnog i pod utjecajem Komunističke partije.
Kritičari naglašavaju i da bi zakon o izručenju mogao naštetiti vladavini prava u Hong Kongu i njegovoj međunarodnoj reputaciji kao azijskog financijskog centra. Neki hongkonški tajkuni su već počeli prebacivati svoje bogatstvo u inozemstvo.
Zakon je jedan od najznačajnijih političkih preokreta vlade Hong Konga otkako ga je Britanija vratila Kini 1997., a on je zadržao status posebne upravne regije.
“Nisam planirao doći danas ovdje, no kada sam vidio što se događa u srijedu, uistinu me zaboljelo i morao sam doći”, rekao je Matt Chan.
Nasilni sukobi koji su u srijedu nastupili kada je policija počela ispaljivati gumene metke i suzavac na prosvjednike nedaleko središta samog financijskog centra, punili su svjetske naslovnice te su prisilili neke banke, poput HSBC-a, da zatvore svoje podružnice.
Organizatori prosvjeda nadaju se da će u nedjelju okupiti više od milijun ljudi, što bi bila slična brojka onoj koju su procijenili prošlu nedjelju kada je održan prosvjed protiv zakona o izručenju. Policija je rekla da je bilo 240.000 ljudi.
Nemiri u Hong Kongu događaju se u teškom vremenu za Peking, koji se suočava s trgovinskim ratom s SAD-om, padom gospodarstva i napetostima na Južnokineskom moru.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina