Ključna područja kojima dominira Kina su, među ostalim, dronovi, umjetna inteligencija i strojno učenje, električne baterije, nuklearna energija, fotonapon, kvantni senzori i ekstrakcija ključnih minerala prema izvješću “Critical Technology Tracker” objavljenom jučer.
Kina je vodeća u svijetu u čak 37 od 44 područja ključne tehnologije, a zapadne demokracije zaostaju u utrci za znanstvenim i istraživačkim otkrićima, pokazalo je izvješće australskog think tanka. Kina je u poziciji postati vodeća svjetska tehnološka velesila, a njezina dominacija već obuhvaća obranu, svemir, robotiku, energiju, okoliš, biotehnologiju, umjetnu inteligenciju (AI), napredne materijale i ključnu kvantnu tehnologiju, navodi se u izvješću Australskog instituta za stratešku politiku (ASPI), piše geopolitika.news
Ključna područja dominacije Kine
Ključna područja kojima dominira Kina su, među ostalim, dronovi, umjetna inteligencija i strojno učenje, električne baterije, nuklearna energija, fotonapon, kvantni senzori i ekstrakcija ključnih minerala prema izvješću “Critical Technology Tracker” objavljenom jučer.
Kineska dominacija u nekim područjima toliko je ukorijenjena da se svih 10 vodećih svjetskih istraživačkih institucija za određene tehnologije nalaze u toj zemlji, prema ASPI-ju. Za usporedbu, Sjedinjene Države vode u samo sedam kritičnih tehnologija, uključujući sustave za lansiranje u svemir i kvantno računalstvo, prema ASPI-ju, udruzi koja se financira od australske, britanske i američke vlade, kao i iz izvora iz privatnog sektora.
UK i Indija su popisu među prvih pet zemalja kod 29 područja ključne tehnologije, a Južna Koreja i Njemačka su u prvih pet u 20 odnosno 17 tehnologija, navodi se u izvješću.
ASPI je rekao da bi rastuća kineska moć u ključnim tehnologijama, za koju taj think tank smatra da je rezultat dugoročnog planiranje kineske politike, trebala biti “poziv na buđenje za demokratske nacije”, tj. zapadni svijet.
Dugoročna dominacija Kine?
“Dugoročno gledano, vodeća pozicija Kine u istraživanju znači da se postavila za dominaciju ne samo u trenutnom tehnološkom razvoju u gotovo svim sektorima, već i u budućim tehnologijama koje još ne postoje”, tvrde u izvješću. “Bez kontrole, tehnološki razvoj uz autoritarnu državu mogli bi dovesti do toga da razvoj, testiranje i primjena novih, kritičnih i vojnih tehnologija nisu otvoreni i transparentni i gdje ih ne mogu pažljivo nadzirati neovisno civilno društvo i mediji”.
Think tank je iznio 23 preporuke za zapadne zemlje i njihove partnere i saveznike. Oni uključuju uspostavljanje državnih fondova za financiranje istraživanja i razvoja (R&D), olakšavanje tehnoloških viza, “prijateljsko podupiranje” i potpore za istraživanje i razvoj među državama te traženje novih javno-privatnih partnerstava kako bi mogli konkurirati Kini.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/geopolitika.news
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.