Subota, 25 siječnja, 2025
3.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Kina ubrzano gubi stanovništvo, UN kaže da će se do kraja stoljeća broj Kineza prepoloviti

Podijeli

Prema najnovijim prognozama Ujedinjenih naroda, do kraja stoljeća Kina će izgubiti gotovo polovicu pučanstva, objavio je Business Insider.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Savjetnička tvrtka Terry Group ocjenjuje da će se ubrzano starenje kineskog pučanstva izravno odraziti na konkurentnost Kine naspram SAD-u i drugim državama na svjetskom tržištu. Kini prijeti realna opasnost brzog gubitka i starenja pučanstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Terry Group je američka savjetnička tvrtka specijalizirana ponajviše za gospodarske i demografske analize.

Broj starijih Kineza ubrzano raste

Prije samo tri desetljeća, 1990. godine, pet posto Kineza bili su stariji od 65 godina. Taj udio do danas se povećao na 14 posto, što je gotovo triput više, a Terry Group smatra da će stariji od 65 godina do 2050. činiti 30 posto ukupnog pučanstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Komunistička Kina koja je provodila kontrolu rađanja, sada ga potiče – evo kako!

“1975. godine u Kini je bilo 13 puta više djece nego starijih osoba. UN predviđa da će 2050. broj starijih biti dvostruko veći nego broj djece”, piše u analizi Terry Group.

Kina je demografskim mjerama, u prvom redu politikom jednog djeteta, u drugoj polovici 20. stoljeća nastojala ograničiti eksploziju broja pučanstva. Tijekom posljednjih desetljeća, trend u Kini preokrenuo se s visoke stope smrtnosti i visoke stope nataliteta u nisku stopu smrtnosti ali i niskog nataliteta.

Ove je godine Kina prvi put nakon 1961. imala demografski pad, pokazuju podatci kineske vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kinesko pučanstvo ne samo što stari, nego se sve brže smanjuje, a to će biti teško ili gotovo nemoguće zaustaviti”, navodi se u analizi Terry Group, uz napomenu: “Prošla su vremena u kojima je izgledalo da su kineske zalihe radne snage neiscrpne”.

>Analiza: Dok Zapad raspravlja ‘može li žena imati penis’, Kina nezaustavljivo stvara novi svjetski poredak

Stručnjaci Terry Group smatraju da će Kina u ovom desetljeću ostajati godišnje u prosjeku bez sedam milijuna radno sposobnih osoba, kao i da će se taj gubitak do 2050. godine popeti na 12 milijuna godišnje.

Kina gubi radnu snagu, pritisak na mlade

Ujedinjeni narodi procjenjuju da će se broj radno sposobnih Kineza do 2100. smanjiti za tri petine, što će istodobno povećati pritisak na mlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Između 1990. i 2010., dok su demografske okolnosti u Kini bile povoljne, broj radno sposobnih osoba rastao je godišnje prosječno za 1,7 posto. Te će se brojke uskoro preokrenuti, umjesto rasta broj radno sposobnih osoba opadat će godišnje za oko jedan posto.

“U odgovarajućim uvjetima, taj će pad broja radno sposobnih za gotovo tri posto dovesti do odgovarajućeg pada broja zaposlenih i mogućeg pada bruto domaćeg proizvoda”, smatraju stručnjaci iz Terry Group.

>Dijanović: Kina je najveći profiter rata u Ukrajini i opasan akter mogućih budućih ratova?

List Financial Times u nedjelju je objavio vijest o tome da kineski stručnjaci smatraju štetnim da se u javnosti govori loše o kineskom gospodarstvu. Financial Times tvrdi da su mu kineski izvori rekli kako ne žele govoriti o padu inozemnih ulaganja, deflaciji i sporom rastu.

Takav novi odnos prema gospodarskim temama uslijedio je nakon objave niza podataka koji upućuju na spor oporavak od pandemije koronavirusa u Kini i ne obećavaju skorašnji oporavak kineskog gospodarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci